Zaloguj
Reklama

Czy da się uniknąć blizn?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Blizna
Fot. ojoimages
Blizna
(0)

Rany i zadrapania są bardzo powszechne i ciężkie do uniknięcia. Niestety często pozostawiają po sobie blizny.

Reklama

Przy odrobinie wysiłku można łatwo zapobiec bliznowaceniu lub przynajmniej maksymalnie zredukować obszar ewentualnej blizny. Należy odpowiednio dbać o ranę.

Po pierwsze trzeba ją oczyścić za pomocą wody. Drobne kamyki czy drzazgi można usunąć za pomocą wysterylizowanej pęsety. Jeśli jednak nie mamy możliwości samodzielnego oczyszczenia rany z tkwiących w niej zabrudzeń lub są one zbyt duże należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Ranę najlepiej przemywać szarym mydłem. Kolorowe i zapachowe środki myjące zawierają zbyt dużo chemikaliów mogących powodować podrażnienie.

Wskazane jest zakrycie rany. Do tego celu należy użyć specjalnych opatrunków lub plastrów. Zapobiegnie to przedostawaniu się bakterii, brudu i substancji drażniących. Pomaga też utrzymać ranę wilgotną przez pierwsze kilka dni, co przyśpiesza gojenie.

W żadnym wypadku nie wolno zrywać strupów. Może to doprowadzić do ponownego otwarcia rany, wprowadzenia bakterii i zwiększenia ewentualnej blizny. Powstanie strupa jest naturalnym elementem procesu gojenia się rany. Po pewnym czasie sam odpadnie bez pozostawienia śladu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze