Zaloguj
Reklama

Trądzik noworodkowy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Sen u niemowlaka
Fot. Panthermedia
Sen u niemowlaka
(4)
Reklama

Trądzik noworodkowy – inaczej rumień toksyczny noworodków – jest częstą choroba skóry, występuje prawie u połowy noworodków urodzonych o czasie. Ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie.

Objawy i przebieg trądzika noworodkowego

Na skórze brzucha, klatki piersiowej i twarzy pojawiają się małe grudki z żółtobiałym środkiem. Mogą być pojedyncze, lub skupiać się w wielu okolicach. Dłonie i podeszwy są zwykle niezajęte. Zmiany skórne stają się najbardziej widoczne około 36 godziny życia, później bledną.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć trądzik noworodkowey

Konsultacji z pediatrą lub neonatologiem wymagają zmiany skórne, które nie ustąpią samoistnie lub pojawią się w lokalizacji innej niż opisana powyżej typowa lokalizacja trądziku noworodkowego. Za lokalizacje nietypowe uważamy: zgięcia skóry, zwłaszcza pod pachami, na szyi i w pachwinach. Niepokojące są zmiany powiększające się lub w inny sposób zmieniające swój charakter. Konsultacji wymagają też zmiany połączone z innymi niepokojącymi objawami nietypowymi dla okresu noworodkowego.

Leczenie trądzika noworodkowego

Trądzik noworodkowy nie wymaga leczenia – ustępuje samoistnie. Dziecko wymaga zwykłej pielęgnacji odpowiednimi dla noworodka preparatami.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Taylor S., Raffles A.:„Pediatria” 1998.

Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze