Zaloguj
Reklama

Kiła układu nerwowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Czaszka
Fot. ojoimages
Czaszka
(5)
Reklama

Kiła, inaczej syfilis jest groźną chorobą zakaźną. Czynnikiem odpowiadającym za rozwój choroby jest Treponema pallidum. Zakażenie nim następuje w trakcie stosunku płciowego choć wiadomo także, iż może dojść do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Kiła układu nerwowego występuje bardzo rzadko. W chwili obecnej wyróżniamy trzy jej postacie. Szybka diagnoza choroby oraz stadium, w którym występuje umożliwia podjęcie leczenia. Osoba chora wymaga opieki i konsultacji lekarskiej.  
 

Objawy i przebieg kiły układu nerwowego

Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) jest systemem bardzo skomplikowanym do dziś do końca nie odkrytym. Kiła OUN spotykana jest sporadycznie a w wielu przypadka trwa wiele lat w utajeniu i niszczy nie tylko układ nerwowy ale także inne narządy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Objawy zakażenia układu nerwowego poprzez Treponema pallidum mogą ujawnić się po roku ale także wcześniej po miesiącu czy tygodniu.

Są bardzo nieprzyjemne a dominują nagłe, długo utrzymujące się bóle głowy, karku, odruch wymiotny, problemy z utrzymaniem równowagi, wymioty, problemy ze wzrokiem, z czuciem, zmiany nastroju (rozdrażnienie, lękliwość, agresja a nawet depresja) oraz problemy natury emocjonalnej i psychicznej z zaburzeniami świadomości.


W chwili obecnej wyróżniamy 3 rodzaje kiły układu nerwowego i jest to:

  1. Kiła bezobjawowa (bez objawów przez dłuższy czas jej trwania) po jej zdiagnozowaniu musi być natychmiast leczona. Pierwsze niepokojące objawy pojawiają się dwa lata po zachorowaniu.
  2. Kiła miąższowa ujawnia się bardzo późno od momentu zakażenia (nawet kilkanaście lat) a wśród dominujących objawów wymienia się m.in. problemy z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi, silne bóle mięśni, stawów, w klatce piersiowej, problemy z przyjmowaniem, trawieniem i wydalaniem pokarmów.  
  3. Kiła oponowo-naczyniowa swoimi objawami przypomina udar niedokrwienny mózgu (silne zaburzenia mowy, czucia, porażenie wybranej połowy ciała, zaburzenia związane ze wzrokiem, niedowidzenie, problemy ze słuchem a także problemy ze zwieraczami czy natury psychicznej).
     
Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze