Zaloguj
Reklama

Kiła - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
Fot. medforum
Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
(0)
Reklama

Kiła, nazywana jest inaczej syfilisem i zaliczana jest do chorób wenerycznych. Wywoływana jest ona przez bakterię o nazwie Treponema pallidum czyli krętka bladego. Posiada ona zdolność do rozprzestrzeniania się po całym organizmie człowieka. Poza nim żyje bardzo krótko. Krętek blady może dotrzeć do różnych części naszego organizmu od wydzieliny błony śluzowej sromu czy jamy ustnej po skórę odbytu oraz narządów płciowych. Zarażamy się nim podczas pocałunku (nie wszyscy są tego świadomi) i kontaktów seksualnych.

Objawy i przebieg kiły

Objawy kiły są różne w zależności od etapu zakażenia, w którym się znajdujemy. Nigdy nie wolno ich lekceważyć. W przypadku zauważenia u siebie bądź swojego partnera jakichkolwiek niepokojących objawów, które się nasilają należy skontaktować się ze specjalistą (ginekolog, urolog).

Objawy kiły są różne w zależności od etapu, w którym się znajdujemy. Wyróżniamy tutaj:

  • etap I, czyli pierwsze objawy choroby. Na skórze lub błonie śluzowej narządów płciowych pojawiają się bolesne, niewielkich rozmiarów owrzodzenia. Bardzo często dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych,
  • etap II gdzie pojawia się gorączka, ból gardła, wysypka (na całym ciele), swędzenie oraz ogólne osłabienie. Pojawia się to do 10 tygodnia od zarażenia.

W przypadku  kiły wtórnej może dojść do samoistnego ustąpienia objawów. Niestety nie jest to powód do zadowolenia, gdyż choroba ta może nawrócić. Diagnoza kiły wymaga wykonania badania serologicznego krwi na odczyn VDRL. Po wyleczeniu konieczne jest wykonanie ponownego oznaczenia z krwi.

Leczenie kiły

Choroba ta wymaga zawsze specjalistycznego leczenia. W czasie kuracji powinniśmy zrezygnować z kontaktów seksualnych z partnerem. Pamiętajmy o tym, że nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze