Kiła - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kiła, nazywana jest inaczej syfilisem i zaliczana jest do chorób wenerycznych. Wywoływana jest ona przez bakterię o nazwie Treponema pallidum czyli krętka bladego. Posiada ona zdolność do rozprzestrzeniania się po całym organizmie człowieka. Poza nim żyje bardzo krótko. Krętek blady może dotrzeć do różnych części naszego organizmu od wydzieliny błony śluzowej sromu czy jamy ustnej po skórę odbytu oraz narządów płciowych. Zarażamy się nim podczas pocałunku (nie wszyscy są tego świadomi) i kontaktów seksualnych. Objawy kiły są różne w zależności od etapu zakażenia, w którym się znajdujemy. Nigdy nie wolno ich lekceważyć. W przypadku zauważenia u siebie bądź swojego partnera jakichkolwiek niepokojących objawów, które się nasilają należy skontaktować się ze specjalistą (ginekolog, urolog).
Choroba ta wymaga zawsze specjalistycznego leczenia. W czasie kuracji powinniśmy zrezygnować z kontaktów seksualnych z partnerem. Pamiętajmy o tym, że nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Objawy i przebieg kiły
Charakterystyczna w początkowym okresie choroby jest dość twarda grudka, która szybko ulega owrzodzeniu występująca, w miejscu wniknięcia bakterii. Najczęściej występuje na na narządach płciowych - na prąciu, szyjce macicy i wargach sromowych, a u osób uprawiającym stosunki analne- w kanale odbytu, odbytnicy W przypadku stosunków oralnych zmiana pierwotna może być zlokalizowana na wargach, języku lub po wewnętrznej stronie policzków.
Zmiana pierwotna jest bezbolesna pojawia się około 3 tygodnia po zakażeniu, samoistnie zanika po 6 tygodniach, co nie jest tożsame z wyleczeniem. Owrzodzeniu często towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, które są twarde i nie bolą. Kiła wtórna – drugorzędowa objawia się osutką po 9-15 tyg. od zakażenia, jeśli nie zostało włączone leczenie. Do objawów kiły wtórnej należą wysypka skórna, zmiany śluzówkowo - skórne i powiększenie węzłów chłonnych.
W kile trzeciorzędowej (>2 lata od zakażenia) pojawiają się objawy ze strony serca i oczu, zaburzenia słuchu, kilaki. Zakażenia może być także utajone, czyli przebiegające bez objawów klinicznych
Kiedy udać się do lekarza i leczyć kiłę
Konieczne jest leczenie Penicyliną G podawana parenteralnie.
Leczenie kiły
Nie istnieje domowe leczenie kiły. Najważniejsza jest profilaktyka zakażenia.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2010
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- krętek blady,
- kiła