Włosy
Wypadanie włosów – trzy rodzaje zawstydzającej choroby
Wypadające włosy mogą spędzać sen z powiek. Problem może wydawać się mało istotny, jednak może być oznaką rozpoczynających się groźnych chorób. Wyróżnia się trzy rodzaje wypadania włosów: telogenowe, androgenowe, plackowate (w tym złośliwe).
Wiosenny zastrzyk energii dla włosów
Zima była trudnym okresem dla włosów, dlatego wiosną warto postawić na ich kompleksową odnowę. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc we właściwej pielęgnacji osłabionych i pozbawionych witalności włosów.
Przetłuszczające się włosy to częsty problem. Poznaj jakie mogą być jego przyczyny!
Przyklapnięte, nieświeże włosy, wyglądające jak „strączki” to nieestetyczny efekt, z jakim borykają się często osoby, których dotyczy problem przetłuszczających się włosów. Jakie mogą być przyczyny tego nieprzyjemnego zjawiska i jak sobie z nim radzić podpowiada trycholog.
5 naturalnych sposobów na piękne włosy
W ciągu ostatnich kilku lat zaczęliśmy doceniać moc naturalnych składników i życie w wersji slow. Podejście do własnego ciała z czułością, cierpliwością i zrozumieniem stało się popularne tak wśród profesjonalnych fryzjerów, jak i wszystkich włosomaniaczek. Chciałabyś zmienić swoją codzienną, pielęgnacyjną rutynę? A może chcesz zobaczyć, jak jeszcze pomóc swoim kosmykom? Podpowiadamy, jak zadbać o włosy, aby przywrócić im ich wewnętrzny blask i rozbudzić naturalny potencjał!
- Reklama
Nie rób tego swoim włosom. 5 nawyków, które im nie służą!
Marzymy o pięknych, zdrowych włosach, lecz często popełniamy błędy, które odbierają im witalność, osłabiają ich strukturę, a nawet powodują wypadanie. Nasze włosy na przykład nie lubią, gdy idziemy spać z mokrą głową czy stosujemy produkty niedobrane do ich potrzeb. Oto 5 z wielu nawyków, które nie służą naszym włosom i osłabiają ich kondycję.
Dlaczego utrata masy ciała może prowadzić do wypadania włosów?
Skutki nagłej, znacznej utraty masy ciała bywają różne i jedne z nich mniej, a drugie bardziej niepokoją pacjentów. Zazwyczaj dość dużo obaw pojawia się wtedy, gdy ze spadkiem wagi związana jest utrata włosów. Z jakiego powodu istnieje tego rodzaju korelacja i co zrobić, by odchudzanie nie skutkowało nadmiernym wypadaniem włosów?
Kwasy tłuszczowe omega-3 i ich wpływ na włosy
Kwasy tłuszczowe omega-3 od wielu już lat stanowią przedmiot zainteresowania zarówno wielu naukowców, jak i pacjentów – natknąć się można bowiem na wiele różnych doniesień dotyczących ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Część z nich sugeruje, że tłuszcze tego typu mogą mieć korzystne oddziaływanie na kondycję ludzkich włosów – czy rzeczywiście tak jest i jaki miałby być wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na włosy?
Sok z cytryny – naturalny sposób na rozjaśnienie włosów
Sok z cytryny jest bogatym źródłem witaminy C i coraz częściej wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków. Poza tym, że doskonale działa na cerę, jest pomocny w walce z łupieżem, nadaje włosom blask i rozjaśnia je.
Pielęgnacja PEH – proteiny w walce o piękne włosy!
Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były mocne, błyszczące i pięknie się układały. Coraz większego znaczenia nabiera równowaga PEH, której elementem jest stosowanie protein. Jak stosować proteiny? Co dają naszym włosom?
Jak dbać o włosy?
Włosy od zawsze stanowiły jedną z najważniejszych cech wyglądu zewnętrznego kobiet. Nie dziwi zatem fakt, że choroby włosów, zwłaszcza powodujące łysienie oraz osłabiające ich kondycję, mogą być nieprzyjemnym emocjonalnie doświadczeniem. Należy pamiętać, że wypadanie włosów spowodowane jest niekiedy procesem chorobowym toczącym się w organizmie, dlatego leczenie zawsze powinien prowadzić dermatolog-trycholog we współpracy z endokrynologiem oraz ginekologiem.
- Reklama
Ile typowo włosów traci dziennie człowiek?
Niejeden człowiek zastanawia się nad tym, jaką ilość wypadających dziennie włosów można uznać za normalną – obawy dotyczące potencjalnego łysienia pojawiają się, wbrew pozorom, nie tylko u mężczyzn, ale również i u kobiet. Utrata pewnej ilości włosów każdego dnia jest jednak zjawiskiem w pełni normalnym, a to, ile dokładnie włosów wypada u danego człowieka, zależne jest od wielu czynników – jest to bowiem swego rodzaju cecha osobnicza, ale i wpływ na to mają hormony oraz… przeżywane emocje.
Suplementy diety a włosy i paznokcie
Zdrowie, silne paznokcie i piękne, lśniące włosy to marzenie niejednej z nas. Na co zwrócić uwagę, kupując suplementy diety?
Utrata włosów a RZS
Z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) powiązane są przede wszystkim dolegliwości związane właśnie ze stawami, takie jak ich obrzęk czy ból. Część pacjentów, którzy chorują na tę jednostkę, zauważa, że dochodzi u nich do wypadania włosów i często traktują oni ten problem jako objaw RZS. Czy rzeczywiście utrata włosów może być skutkiem tego schorzenia, czy może jednak dochodzi do tego u chorych z całkowicie innej przyczyny?
Zakażenie wirusem HIV a utrata włosów: czy coś je łączy?
Niektórzy pacjenci zakażeni wirusem HIV skarżą się na to, że dochodzi u nich do zwiększonej utraty włosów lub na to, że ich włosy stają się znacznie cieńsze niż przed zachorowaniem. Prawda jest jednak taka, że sama infekcja wirusem rzadko jest przyczyną wymienionych wyżej dolegliwości – zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest to, że do utraty włosów przyczynią się powiązane z zakażeniem wirusem HIV zaburzenia. O jakich problemach dokładnie mowa?
Ukształtowanie mieszków włosowych może być przyczyną powstawania trądziku
Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że genetyczne ukształtowanie mieszków włosowych może wpływać na pojawienie się trądziku. Informacja ta może w przyszłości ułatwić opracowanie skuteczniejszego leczenia trądziku.
Jak często powinno się myć włosy?
Częstość, z jaką różni ludzi myją włosy, bywa wyjątkowo różna. Jedna osoba korzysta z szamponu zaledwie raz w tygodniu, inna z kolei myje włosy każdego wieczoru, a czasami nawet i w środku dnia. Kto postępuje właściwie? Czy istnieją jakieś medyczne przesłanki co do tego, jak często powinniśmy myć nasze włosy? Sprawa jest tutaj nieco bardziej skomplikowana, niż pozornie mogłoby się wydawać.
Przeszczep włosów metodą FUE
Nadmierne wypadanie włosów (łysienie) dotyka zarówno kobiet jak mężczyzn. W obu przypadkach problem jest poważny - włosy stanowią istotny element urody. Kłopoty z tą częścią ciała prowadzą do zaniżenia samooceny, a w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się stanami depresyjnymi. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi przeszczepiania włosów (transplantacje) - dzięki czemu na powrót można cieszyć się bujną czupryną.
Zmiany alergiczne na owłosionej skórze głowy
Choroby alergiczne owłosionej skóry głowy są obecnie postrzegane jako choroby wywołane głównie uwarunkowaniami immunologicznymi. Niemniej jednak duży nacisk w rozwoju tego rodzaju schorzeń, kładzie się także na czynniki środowiskowe, jak również na styl życia, który wielokrotnie sprzyja rozwojowi patologicznych procesów. Obecnie naukowcy prowadzą badania dotyczące zarówno dokładnych przyczyn powstawania tych schorzeń, jak również metod terapeutycznych, jakie można zastosować by skutecznie przeciwdziałać ich dalszej ekspansji.
Kolor włosów a nowotwory skóry: dlaczego ludzie z rudymi włosami chorują częściej?
Pod wpływem promieniowania słonecznego ludzka skóra z pewnością może przybierać, pożądany przez niektórych ludzi, brązowawy odcień. Słońce może jednak doprowadzać nie tylko do tego, że skóra stanie się opalona – docierające do powierzchni naszego ciała, wraz z promieniami słonecznymi, promieniowanie UV stwarza bowiem zagrożenie rozwojem różnych nowotworów skóry. Zasadniczo w przypadku ekspozycji na UV wszyscy ludzie znajdują się w grupie ryzyka takich schorzeń, jedni jednak mniej, a inni bardziej – dlaczego?
Dlaczego włosy siwieją?
W przypadku włosów pacjenci borykają się z dwoma problemami: z ich nadmiernym wypadaniem oraz z siwieniem. Zazwyczaj to łysienie wzbudza w ludziach większe emocje, nie mniej jednak zmiana koloru włosów również czasami prowadzi do różnych kompleksów u niektórych ludzi. Dlaczego na pewnym etapie życia – u jednych ludzi wcześniej, a u innych później – włosy siwieją? Tak naprawdę wpływ na pojawianie się tego zjawiska ma co najmniej kilka różnych czynników.