Zaloguj
Reklama

Dlaczego utrata masy ciała może prowadzić do wypadania włosów?

Wypadające włosy
Fot. medforum
Wypadające włosy
(0)

Skutki nagłej, znacznej utraty masy ciała bywają różne i jedne z nich mniej, a drugie bardziej niepokoją pacjentów. Zazwyczaj dość dużo obaw pojawia się wtedy, gdy ze spadkiem wagi związana jest utrata włosów. Z jakiego powodu istnieje tego rodzaju korelacja i co zrobić, by odchudzanie nie skutkowało nadmiernym wypadaniem włosów?

Reklama

Zauważając codziennie na szczotce do włosów pewną ilość wypadających włosów, nie należy od razu popadać w panikę – pewna utrata włosów jest zjawiskiem całkowicie normalnym i szacuje się, że prawidłowo człowiek traci dziennie około 50 do 100 włosów. Zmartwić można się już jednak wtedy, gdy włosy zaczynają wypadać w zdecydowanie większych ilościach – przyczyn tego problemu wyróżnić można naprawdę dużo.

Zdarza się, że wypadanie włosów bywa spowodowane zaprzestaniem przyjmowania doustnej antykoncepcji, doświadczaniem nasilonego stresu, przebyciem porodu czy zachorowaniem na poważną infekcję, która przebiegała z wysoką gorączką. Niektóre osoby obserwują u siebie z kolei wypadanie włosów po tym, jak doszło u nich do znacznej, nagłej utraty masy ciała. Warto tutaj również wspomnieć, że wypadanie włosów zazwyczaj staje się zauważalne po 3-4 miesiącach od utraty kilogramów i utrzymywać się może nawet przez pół roku.

Różne bywają przyczyny szybkiej utraty masy ciała – dziać się tak może w przypadku zaburzeń odżywiania, przebycia operacji bariatrycznej czy narzucenia sobie restrykcyjnej diety. W sytuacji, gdy wypadanie włosów pojawia się po utracie wagi, zazwyczaj dochodzi do tego z powodu niedoborów ważnych dla ich kondycji składników odżywczych. Wśród tych, które mają szczególne znaczenie dla włosów, wymienić można m.in. żelazo, cynk, selen oraz witaminę D i kwasy tłuszczowe.

W celu utrzymania dobrej kondycji włosów niezbędne jest dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych – trzeba o to dbać nawet wtedy, gdy w celu redukcji masy ciała pacjent postanawia przejść na dietę. Wśród produktów, które mają dobroczynny wpływ na włosy, wymienić można m.in. orzechy, jajka, zielone warzywa oraz drób.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze