Zaloguj
Reklama

Zmiany skórne jako manifestacja chorób przewlekłych

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Świąd szyi
Fot. Panthermedia
Świąd szyi
(0)

Zmiany, które pojawiają się na skórze często nie są pojedynczym objawem, ale świadczą o obecności chorób przewlekłych, w tym również nowotworowych. W wielu przypadkach mogą przyczynić się do postawienia rozpoznania, przed manifestacją typowych objawów.

Reklama

Choroby skóry nie zawsze stanowią pojedyncze schorzenie, ale w wielu przypadkach są manifestacją chorób przewlekłych. Czasem mogą stanowić pierwszy objaw zmian nowotworowych, stan ten określany jest wówczas jako zespół paraneoplastyczny.

Rumień guzowaty należy do tego rodzaju chorób. Charakteryzuje się powstawaniem zapalnych, bolesnych guzów umiejscowionych pod skórą, najczęściej na przednich powierzchniach podudzi. Zmiany te bardzo często towarzyszą nieswoistym zapaleniom jelit, do których zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna czy colitis ulcerosa. Zwykle pojawiają się w okresach jesienno-wiosennych, co odpowiada zaostrzeniom wymienionych chorób.

Wiele zmian skórnych rozwija się w przebiegu zaburzeń metabolicznych - typowym przykładem jest tutaj cukrzyca. W jej przebiegu istnieje zwiększona tendencja do rozwoju zmian zapalnych, zarówno bakteryjnych i grzybiczych.  Typowe dla cukrzycy jest również obumieranie tłuszczowe, ma ono wygląd dobrze odgraniczonych, żółtawych ognisk. Najczęściej lokalizują się na wyprostnych częściach kończyn. W niektórych przypadkach zmiany się powiększają, oraz w ich obrębie powstają trudno gojące się owrzodzenia. W przebiegu cukrzycy dochodzi ponadto do rozwoju zmian troficznych oraz owrzodzeń zlokalizowanych najczęściej na kończynach dolnych, w następstwie zmian naczyniowych i nerwowych – jest to jedno z częściej występujących powikłań.

W przypadku hiperlipoproteinemii, czyli stanów związanych z podwyższonym poziomem cholesterolu powstają tak zwane kępki żółte. Mają postać żółtawych, niebolesnych guzków, powstają w następstwie pochłaniania lipidów przez makrofagi. Kępki żółte mogą się lokalizować w okolicy powiek lub nad dużymi stawami – kolana, łokcie czy przedramiona.

Na podstawie pewnych zmian pojawiających się na skórze można wnioskować o istniejącej chorobie wątroby. Najbardziej typowa jest zmiana zabarwienia skóry czyli żółtaczka. Charakterystyczne są również naczyniaki, pajączki naczyniowe – najczęściej pojawiające się na tułowiu, rumień zlokalizowany na dłoniach lub stopach. Zmiany mogą dotyczyć również płytek paznokciowych – powstają wówczas linijne białe przebarwienia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL

Reklama
(0)
Komentarze