Problemy skórne związane z używaniem kosmetyków

Fot. ojoimages
Makijaż
Mimo zaostrzających się kryteriów dotyczących składu kosmetyków, problemy skórne związane z używaniem kosmetyków stanowią wciąż spory problem dla dermatologów.
Reklama
Przez pojęcie „reakcje niepożądane” rozumie się ogół niekorzystnych i niezamierzonych działań kosmetyku używanego w zwykłych lub innych, dających się przewidzieć warunkach.
Najpopularniejszymi zmianami skórnymi wywołanymi przez kosmetyki są:
- kontaktowe zapalenie skóry,
- pokrzywka kontaktowa,
- reakcje fotouczulające,
- trądzik kosmetyczny,
- zmiany barwnikowe,
- inne efekty niepożądane.
Najczęściej dermatolodzy spotykają się z kontaktowym zapaleniem skóry tzw. wypryskiem kontaktowym. Zmiany powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu czynnika wywołującego ze skórą.
fot. pantherstock
Można wyróżnić dwie odmiany:
- postać niealergiczną powstałą w wyniku podrażnienia. Poprawnym określeniem jest toksyczne zapalenie skóry lub dermatoza ze zużycia. Jest to zapalna choroba skóry, która powstaje w wyniku działania czynników drażniących. Rozwój reakcji zapalnej z podrażnienia zależy od czynników takich jak właściwości czynnika drażniącego, warunki środowiska, cechy indywidualne pacjenta, które decydują o podatności skóry na działania drażniące. Substancje drażniące występujące w kosmetykach to m.in. : środki powierzchniowo czynne, rozpuszczalniki, środki konserwujące,
- postać alergiczną - jest to zapalna choroba skóry powstająca w wyniku kontaktu skóry z obcymi dla organizmu substancjami, u osób z alergią kontaktową na te substancje. Przy pierwszym kontakcie skóry z alergenem występuje tzw. faza indukcji. Jej przebieg jest ściśle związany ze stężeniem alergenu oraz jego właściwościami chemicznymi, stanem skóry oraz czasem ekspozycji na alergen. W wyniku ponownego kontaktu z tym samym alergenem następuje faza efektorowa. Alergen zostaje rozpoznany przez obce w skórze limfocyty T z pamięcią immunologiczną. Reakcja alergiczna następuje po ok. 24-48h od momentu wniknięcia alergeny. W alergicznym wyprysku kontaktowym pamięć immunologiczna jest trwała z tego powodu uczulenie na dany alergen utrzymuje się u większości pacjentów całe życie i rzadko występuje samoistne wyleczenie lub wywołanie trwałej tolerancji.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- "Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków", Jagoda Szybiak, Danuta Wiechuła, Przegląd Dermatologiczny.
Reklama