Zaloguj
Reklama

Podstawowe informacje o grzybicy stóp, rąk i paznokci

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Odciski na stopach
Fot. panthermedia
Odciski na stopach
(3)

Grzybice stóp, rąk i paznokci stanowią coraz częstszy problem. Obecnie są to najczęstsze postacie powierzchniowej infekcji grzybiczej. Mają znaczny wpływ na samopoczucie chorego i obniżają jakość życia.

Reklama

Częstość występowania grzybicy stóp i paznokci wynosi nawet 20% populacji. Najczęstszą przyczyną grzybicy stóp i paznokci stóp są dermatofity. Do infekcji może dojść przez kontakt bezpośredni z chorym lub poprzez kontakt ze złuszczonym naskórkiem lub włosami zwierającymi elementy grzybni i zarodników. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są m.in. starszy wiek, choroby naczyń kończyn dolnych, rodzinne występowanie grzybicy, schorzenia takie jak cukrzyca, AIDS lub atopia, terapia immunopresyjna oraz uprawianie sportu.

Typy grzybic

Grzybice stóp:

  • międzypalcowa, w której zmiany zlokalizowane są w 3 i 4 przestrzeni międzypalcowej. Na początku można zaobserwować świąd i zaczerwienienie a następnie macerację i pęknięcia naskórka,
  • potnicowa, która objawia się pęcherzykami, oraz
  • złuszczająca, w przypadku której zmiany  postaci rumienia obserwujemy na podeszwowej i bocznej powierzchni  stóp.

fot.ojoimages

Grzybica paznokci dzieli się ze względu na zajęcie płytki paznokciowej. Podstawowe typy:

  • onychomikoza podpaznokciowa dystalno-boczna,
  • powierzchowna onychomikoza,
  • onychomikoza podpaznokciowa proksymalna,
  • onychomikoza endonyx z wrastaniem grzybów w płytkę paznokciową,
  • onychomikoza z całkowitą destrukcją płytki.

Grzybica rąk

Grzybica rąk najczęściej jest chorobą wtórną do grzybicy stóp. Objawami mogą być pęcherzyki lub wykwity rumieniowe ze złuszczaniem i pękaniem naskórka. Najczęściej wywoływana jest przez T. rubrum. Wykwity najczęściej występują na jednej dłoni. Jeśli zmiany występują w fałdach międzypalcowych i wale paznokciowym przyczyną najprawdopodobniej są drożdżaki.

Grzybice paznokci

Grzybice paznokci rąk najczęściej spowodowane są drożdżakami. W przypadku drożdżyc zakażenie zaczyna się od wałów paznokciowych. Charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem oraz obecnością ropy. Paznokieć ma barwę żółtą, łatwo się kruszy i odchodzi od łożyska.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Grzybica stóp, rąk i paznokci – epidemiologia, objawy, leczenie - Anita Hryncewicz-Gwóźdź, Ewa Plomer-Niezgoda, Joanna Maj. Mikologia Lekarska 2005, 12 (1): 57-62

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze