Podstawowe informacje o grzybicy stóp, rąk i paznokci

Grzybice stóp, rąk i paznokci stanowią coraz częstszy problem. Obecnie są to najczęstsze postacie powierzchniowej infekcji grzybiczej. Mają znaczny wpływ na samopoczucie chorego i obniżają jakość życia.
Spis treści:
Częstość występowania grzybicy stóp i paznokci wynosi nawet 20% populacji. Najczęstszą przyczyną grzybicy stóp i paznokci stóp są dermatofity. Do infekcji może dojść przez kontakt bezpośredni z chorym lub poprzez kontakt ze złuszczonym naskórkiem lub włosami zwierającymi elementy grzybni i zarodników.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka są m.in. starszy wiek, choroby naczyń kończyn dolnych, rodzinne występowanie grzybicy, schorzenia takie jak cukrzyca, AIDS lub atopia, terapia immunopresyjna oraz uprawianie sportu.
Typy grzybic
Grzybice stóp:
- międzypalcowa, w której zmiany zlokalizowane są w 3 i 4 przestrzeni międzypalcowej. Na początku można zaobserwować świąd i zaczerwienienie a następnie macerację i pęknięcia naskórka,
- potnicowa, która objawia się pęcherzykami, oraz
- złuszczająca, w przypadku której zmiany postaci rumienia obserwujemy na podeszwowej i bocznej powierzchni stóp.
Grzybica stóp, fot.ojoimages
Grzybica paznokci dzieli się ze względu na zajęcie płytki paznokciowej. Podstawowe typy:
- onychomikoza podpaznokciowa dystalno-boczna,
- powierzchowna onychomikoza,
- onychomikoza podpaznokciowa proksymalna,
- onychomikoza endonyx z wrastaniem grzybów w płytkę paznokciową,
- onychomikoza z całkowitą destrukcją płytki.
Grzybica rąk
Grzybica rąk najczęściej jest chorobą wtórną do grzybicy stóp. Objawami mogą być pęcherzyki lub wykwity rumieniowe ze złuszczaniem i pękaniem naskórka.
Najczęściej wywoływana jest przez T. rubrum. Wykwity najczęściej występują na jednej dłoni. Jeśli zmiany występują w fałdach międzypalcowych i wale paznokciowym przyczyną najprawdopodobniej są drożdżaki.
Grzybice paznokci
Grzybice paznokci rąk najczęściej spowodowane są drożdżakami. W przypadku drożdżyc zakażenie zaczyna się od wałów paznokciowych. Charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem oraz obecnością ropy. Paznokieć ma barwę żółtą, łatwo się kruszy i odchodzi od łożyska.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1) Grzybica stóp, rąk i paznokci – epidemiologia, objawy, leczenie - Anita Hryncewicz-Gwóźdź, Ewa Plomer-Niezgoda, Joanna Maj. Mikologia Lekarska 2005, 12 (1): 57-62