Zaloguj
Reklama

Grzybica paznokci – jak ją leczyć?

Problemy z paznokciami
Fot. medforum
Problemy z paznokciami
(0)

Onychomikoza, czyli grzybica paznokci, dotyka nawet dziesięciu procent populacji. Chorobą stosunkowo łatwo się zarazić, przez co coraz więcej osób zaczyna chorować na tę dolegliwość.

Reklama

Spis treści:

 1. Czym jest grzybica paznokcia?
 2. Grzybica paznokci –  objawy i przyczyny
 3. Nie zwlekaj – udaj się do dermatologa! 
 4. Gdzie można zarazić się grzybicą?
 5. Grzybica paznokcia – leczenie
 6. Jak unikać zakażenia?

Czym jest grzybica paznokcia?

Grzybica paznokcia to dolegliwość, na którą cierpi wielu z nas. Niestety liczba chorych rośnie, ponieważ grzybicą łatwo się zarazić. Drożdże i grzyby lubią wilgoć i ciepło, a o takie warunki nietrudno. Grzybica paznokcia to jedna z odmian grzybicy, którą można zarazić się nawet podczac wizyty u kosmetyczki. 

 Grzybica paznokci –  objawy i przyczyny

Objawy choroby to najczęściej przebarwienia, pogrubienia czy pojawiający się nieprzyjemny zapach z okolic płytki paznokcia. Pierwsze zmiany łatwo przeoczyć, co niestety wiąże się z rozprzestrzenianiem choroby. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że zmiany na paznokciach czy w okolicy płytki paznokcia mogą mieć wpływ na cały organizm!

Jeśli zaobserwujesz u siebie: 

 • przebarwienie paznokcia, które staje się żółte, brązowe lub czarne,
 • paznokieć przybiera nienaturalny kształt (odkształca się, fałduje),
 • paznokieć oddziela się od macierzy, 
 • spod paznokcia wydobywa się nieprzyjemny zapach,
 • czujesz ból w okolicy paznokcia lub pod paznokciem, 
 • obserwujesz wydobywanie się dziwnej wydzieliny spod płytki paznokcia lub jej okolic.

Nie zwlekaj – udaj się do dermatologa! 

Przyczyną choroby jest zarażenie się grzybami chorobotwórczymi, najczęściej grzybami drożdżopodobnymi. Na grzybicę cierpią wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najbardziej narażone są osoby starsze, chorujący na choroby przewlekłe, takie jak cukrzycę, łuszczycę, raka czy AIDS. Grzybicy nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona może przyczynić się nie tylko do utraty paznokcia, ale również do rozprzestrzenienia się choroby na inne partie ciała! Rozprzestrzeniające się zakażenie grzybicze leczy się zdecydowanie ciężej niż zmiany pojawiające się na jednej partii ciała. 

Grzybica paznokci, fot. panthermedia

Gdzie można zarazić się grzybicą?

 Niestety zarazić się grzybicą nie jest trudno. Niezwykle łatwo o zarażenie w czasie korzystania z basenów, szatni czy pryszniców w takich miejscach, kiedy chodzimy na boso. Grzybicy sprzyjają również:

 • korzystanie z wypożyczonych butów, np. łyżew,
 • korzystanie z manicure lub pedicure w salonach, które nie dbają odpowiednio o higienę narzędzi,
 • korzystajanie z tych samych butów, co inni członkowie rodziny, którzy chorują na grzybicę.

Grzybica paznokcia – leczenie

Leczenie oparte jest na zdiagnozowaniu, czy objawy to rzeczywiście infekcja o podłożu grzybiczym. Po badaniu mikrobiologicznym lekarz dobiera odpowiednią formę leczenia. Sposób i czas leczenia zależy nie tylko od rodzaju mikroorganizmu, który wywołał chorobę, ale również od ogólnego stanu zdrowia chorego. W leczeniu niejednokrotnie wykorzystuje się preparaty miejscowe na receptę, ale również produkty lecznicze podawane doustnie. Zdarza się, że lekarz może zaproponować leczenie laserowe lub tzw. terapię fotodynamiczną, których celem jest zniszczenie dorbnoustrojów chorobotworczych. Leczenie grzybicy paznokcia to proces żmudny i długotrwały – może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Niestety grzybica jest chorobą, która „lubi” powracać, stąd warto przestrzegać kilku zasad pozwalających uniknąć choroby.

Jak unikać zakażenia?

 • korzystając ze wspólnej przestrzeni w ośrodkach sportowych, nie chodź boso,
 • korzystając z usług kosmetyczki, upewnij się, że narzędzia są sterylizowane lub kosmetyczka używa narzędzi jednorazowych,
 • w domu korzystaj wyłącznie ze swojego zestawu do pielęgnacji paznokci,
 • po kąpieli dokładnie osuszaj stopy,
 • chroń paznokcie przed urazami mechanicznymi,
 • nie noś za ciasnych butów,
 • nie korzystaj z tych samych ręczników, co inni domownicy.

Pamiętaj – nieleczona grzybica może przynieść wiele szkody!

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • B.E. Elewski. Onychomycosis: pathogenesis, diagnosis, and management. „Clinical Microbiology Reviews” 1998/07, no. 11(3), pp. 415–429.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze