Zaloguj
Reklama

Grzybica paznokci – jak ją leczyć?

Grzybica paznokci – jak ją leczyć?
Fot. medforum
(0)

Onychomikoza, czyli grzybica paznokci, dotyka nawet dziesięciu procent populacji. Chorobą stosunkowo łatwo się zarazić, przez co coraz więcej osób zaczyna chorować na tę dolegliwość.

Reklama

Czym jest grzybica paznokcia?

Grzybica paznokcia to dolegliwość, na którą cierpi wielu z nas. Niestety liczba chorych rośnie, ponieważ grzybicą łatwo się zarazić. Drożdże i grzyby lubią wilgoć i ciepło, a o takie warunki nietrudno. Grzybica paznokcia to jedna z odmian grzybicy, którą można zarazić się nawet podczac wizyty u kosmetyczki. 

Objawy i przyczyny

Objawy choroby to najczęściej przebarwienia, pogrubienia czy pojawiający się nieprzyjemny zapach z okolic płytki paznokcia. Pierwsze zmiany łatwo przeoczyć, co niestety wiąże się z rozprzestrzenianiem choroby. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że zmiany na paznokciach czy w okolicy płytki paznokcia mogą mieć wpływ na cały organizm!

Jeśli zaobserwujesz u siebie: 

  • przebarwienie paznokcia, które staje się żółte, brązowe lub czarne,
  • paznokieć przybiera nienaturalny kształt (odkształca się, fałduje),
  • paznokieć oddziela się od macierzy, 
  • spod paznokcia wydobywa się nieprzyjemny zapach,
  • czujesz ból w okolicy paznokcia lub pod paznokciem, 
  • obserwujesz wydobywanie się dziwnej wydzieliny spod płytki paznokcia lub jej okolic.

Nie zwlekaj – udaj się do dermatologa! 

Przyczyną choroby jest zarażenie się grzybami chorobotwórczymi, najczęściej grzybami drożdżopodobnymi. Na grzybicę cierpią wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najbardziej narażone są osoby starsze, chorujący na choroby przewlekłe, takie jak cukrzycę, łuszczycę, raka czy AIDS. Grzybicy nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona może przyczynić się nie tylko do utraty paznokcia, ale również do rozprzestrzenienia się choroby na inne partie ciała! Rozprzestrzeniające się zakażenie grzybicze leczy się zdecydowanie ciężej niż zmiany pojawiające się na jednej partii ciała. 

fot. panthermedia

Gdzie można zarazić się grzybicą?

 Niestety zarazić się grzybicą nie jest trudno. Niezwykle łatwo o zarażenie w czasie korzystania z basenów, szatni czy pryszniców w takich miejscach, kiedy chodzimy na boso. Grzybicy sprzyjają również:

  • korzystanie z wypożyczonych butów, np. łyżew,
  • korzystanie z manicure lub pedicure w salonach, które nie dbają odpowiednio o higienę narzędzi,
  • korzystajanie z tych samych butów, co inni członkowie rodziny, którzy chorują na grzybicę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • B.E. Elewski. Onychomycosis: pathogenesis, diagnosis, and management. „Clinical Microbiology Reviews” 1998/07, no. 11(3), pp. 415–429.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze