Zaloguj
Reklama

Od grzybicy paznokcia do grzybicy płuc

Problemy z dłońmi
Fot. Panthermedia
Problemy z dłońmi
(0)

Pojawia się nagle i początkowo nie stwarza większych problemów. Grzybica paznokcia- wywoływana przez grzyby i drożdżaki atakuje wielu Polaków. Nieleczona, może jednak przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań!

Reklama

Grzybica paznokcia i stóp

Grzybica paznokci wywoływana jest przede wszystkim przez dermatofity, które charakteryzują się zdolnością do rozkładania keratyny, czyli budulca paznokci i włosów.  Zakażenie grzybicą następuje na skutek kontaktu z chorą osobą lub chorym zwierzęciem. Oprócz grzybicy paznokci, niezwykle powszechna jest grzybica stóp. Wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Candida, które chętnie zasiedlają przestrzeń między palcami czy paznokciami. 

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje grzybicy stóp:

  • potnicową - związaną z występowaniem pęcherzyków, wypełnionych treścią surowiczą,
  • grzybicę złuszczającą - charakteryzuje się przewlekłością, zmiany często obejmują całe podeszwy stóp, niekiedy atakując nawet powierzchnie boczne,
  • grzybicę wrzodziejącą - związana z pojawianiem się zmian nadżerkowo - wrzodziejących, jest skutkiem źle leczonej infekcji bakteryjnej.

Od paznokcia do….grzybicy płuc lub mózgu!

Badania dowodzą, że nieleczona bądź nie do końca wyleczona grzybica stóp czy paznokci może atakować inne narządy, jak płuca, wątroba czy mózg.  Grzybice narządów wewnętrznych należą do trudnych w diagnozowaniu. Najczęściej towarzyszą chorobom związanym z upośledzeniem układu immunologicznego, jak AIDS czy nowotwory.  Na infekcje narządów wewnętrznych narażone są również osoby po przeszczepie  szpiku czy zabiegach chirurgicznych. 

Jak zapobiegać? Jakie są objawy?

Jeśli zaobserwujesz u siebie początkowe objawy grzybicy - nie zwlekaj, udaj się do lekarza. O zachorowaniu na grzybicę paznokci może świadczyć nagłe pojawienie się perłowych, żółtych lub zielonych smug na płytce, którym towarzyszy wzmożona łamliwość paznokcia.  W takim wypadku poleca się wizytę u dermatologa, który przepisze lakier ze środkiem grzybobójczym. Do symptomów grzybicy płuc zalicza się pojawienie suchego kaszlu i ból w klatce piersiowej. Leczenie polega na chirurgicznym usuwaniu grzybniaków wraz z otaczającą je tkanką płucną.  W przypadku gdy chory nie zostaje zakwalifikowany do operacji, skuteczną metodą leczenia jest stosowanie preparatów z nystatyną. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze