Zaloguj
Reklama

Nadmierne pocenie

Nadpotliwość
Fot. shutterstock
Nadpotliwość
(0)

Nadmierne pocenie spowodowane jest zwiększeniem ilości wydzielania potu przez gruczoły ekrynowe występujące na całej powierzchni skóry w ilości od 2 do 3 milionów. Wydzielanie potu jest czynnością termoregulacyjną naszego organizmu jednak kiedy mówimy o nadmiernym poceniu możemy mówić o jego formie uogólnionej lub zlokalizowanej.

Reklama

Nadmierne pocenie uogólnione, występuje w przypadku sytuacji kiedy podwyższona jest temperatura otoczenia, kiedy oddziałują na organizm czynniki związane ze stresem oraz przy wysiłku fizycznym. Przyglądając się tematowi nadmiernego pocenia możemy również spotkać się z określeniem pocenia pokarmowego, które występuje głównie na twarzy po spożyciu ostrych potraw.

Nadmierne pocenie może być również spowodowane stanami chorobowymi. Mówimy wówczas o nadmiernym poceniu symptomatycznym. Może towarzyszyć także takim schorzeniom jak gruźlica, malaria, nadczynność tarczycy czy schorzenia neurologiczne (występowanie stanów podgorączkowych). W przypadku tego rodzaju pocenia niezwykle ważne jest określenie przyczyny jego występowania oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Nadmierne pocenie emocjonalne (zlokalizowane) występuje przede wszystkim w okresie pokwitania i zanika w starszym wieku. Czynnikami, które je wywołują mogą być stany stresowe, stany napięcia emocjonalnego, ból. Wzmagać pocenie, mogą takie czynniki jak nikotyna czy kofeina. Ten rodzaj obejmuje określone partie ciała takie jak pachy, dłonie, stopy. Może również występować na twarzy oraz w okolicach karku. Tego rodzaju pocenie, z racji powtarzalności jego występowania może prowadzić do infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Najczęściej stosowaną metodą leczenia pozostają antyperspiranty.

Potówki występujące na skórze są następstwem przegrzania organizmu oraz nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Potówki zwykłe to umiejscowione tuż pod powierzchnią skóry pęcherzyki, powstające najczęściej w stanach chorobowych przy wzmożonym poceniu organizmu. Zmiany te lokalizują się przede wszystkim w zagłębieniach ciała oraz na tułowiu, nie dając żadnych dolegliwości. Znikają samoczynnie zazwyczaj po koło kilku dniach. Innym rodzajem potówek są potówki czerwone, występujące znacznie częściej. Ten rodzaj potówek to nie tylko pęcherzyki śródskórne - powstaje stan gąbczasty naskórka oraz czopy rogowe w ujściach przewodów potowych. Tego rodzaju zmianom towarzyszyć może pieczenie oraz uczucie swędzenia, przy czym zmiany lokalizują się w okolicach fałdów skórnych, na tułowiu a w przypadku dzieci również na twarzy. Najważniejsza w tym przypadku jest pielęgnacja skóry. Pomóc może również odkażanie miejsc, w których zlokalizowały się zmiany. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Nadmierne pocenie” H. Wolska [w:] „Dermatologia w praktyce” pod red. M. Błaszczyk- Kosteckiej i AM. Hanny Wolskiej, Warszawa 2005, 2006

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze