Zaloguj
Reklama

Jak dbać o skórę twarzy pod maseczką?

Krem do twarzy
Fot. pantherstock
Krem do twarzy
(0)

Pandemia COVID-19 wymusiła noszenie maseczek ochronnych na twarzy. Maseczka chroni przed infekcją, ale niestety negatywnie wpływa na stan skóry  trudno bowiem pod nią zadbać o należytą pielęgnację skóry twarzy. Co robić, by ochronić skórę przed negatywnymi efektami wielogodzinnego zasłaniania twarzy, gdy zaczynamy dostrzegać niepokojące zmiany?

Reklama

Długotrwałe noszenie maseczki nie pozostaje bez wpływu na stan naszego zdrowia  z jednej strony ochrania, ale także powoduje skutki uboczne. Przedłużone zasłanianie ust oraz nosa może doprowadzić do wystąpienia infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych i innych zakażeń. Ponadto wielogodzinne noszenie wpływa na kondycję skóry twarzy, która może ulec znacznemu pogorszeniu – pojawić się mogą wypryski, a także poważniejsze stany zapalne.

Ważne! W opinii specjalistów osoby o tłustej cerze, wskutek noszenia maseczki ochronnej, będą zmagać się z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi.

Maseczka ochronna i problem z cerą

Problemy z cerą powstałe w wyniku noszenia maseczki ochronnej są coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. O skali problemu może świadczyć fakt, że na określenie takich zmian powstał specjalny termin „maskne”, będący połączeniem słów „mask” (maska) i „acne” (trądzik).

Negatywne skutki noszenia maseczki odczuwają zwłaszcza osoby o cerze problematycznej. Należy pamiętać, że „ubrana” skóra twarzy narażona jest nie tylko na mechaniczne tarcie, ale w tym również na większą wilgotność i temperaturę:

  • pierwszy problem może skutkować pojawieniem się podrażnień oraz przesuszenia, na co skóra reaguje z reguły wzmożonym wydzielaniem sebum,
  • drugi problem prowadzi do rozszerzania porów i sprzyja rozwojowi bakterii. Pojawiają się skórne nieprawidłowości w okolicy ust, linii szczęki oraz żuchwy zaostrzenia dotychczas obecnych zmian, odparzeń, egzemy czy pokrzywki skórnej.

Materiał na maseczki ma znaczenie

Jak się okazuje, wybór materiału, z którego zrobione są maseczki, ma duże znaczenie w odniesieniu do kondycji skóry. Pod maseczką bardzo szybko robi się ciepło i wilgotno  powstaje idealne środowisko dla rozwoju drożdżaków oraz zachwiania mikroflory skóry. Taka sytuacja prowadzi do zatkania ujść mieszków włosowych i w efekcie nasilenia trądziku (jeżeli mieliśmy z nim problem), atopowego zapalenia skóry czy łojotowego zapalenia skóry.

Ważne! Nawet, jeżeli do tej pory nasza skóra była idealna, wskutek noszenia maseczki mogą pojawić się zmiany: podrażnienia, zaczerwienienia, wysuszenie skóry.

Przed wirusem COVID-19 najskuteczniej chronią profesjonalne maski N95 (najściślej przylegają do twarzy), niestety tego typu maski wywołują na skórze najwięcej podrażnień. Do codziennego stosowania dobrze sprawdzą się maseczki bawełniane, zwłaszcza z bawełny organicznej. Odpowiednio przepuszczają powietrze (można włożyć do nich filtr).

Ważne! Dla zapewnienia ochrony oraz higieny należy umyć bądź zdezynfekować dłonie przed założeniem maseczki i po jej zdjęciu.

Jak długo nosić maseczkę ochronną?

Nie ma oficjalnych wytycznych, jak długo można nosić pojedynczą maskę ochronną na twarz. Wiele zależy od rodzaju maski, jaką się nosi. Im szybciej poci się skóra pod maską i im szybciej ulega ona zawilgoceniu pod wpływem wydychanego powietrza, tym częściej powinno się ją wymieniać na nową

Zdrowa cera, fot. panthermedia

Ważne! Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najwyższą ochronę przed wirusami, a przy tym zadbać o kondycję cery, wymieniaj maseczki jak najczęściej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Webster G.F., Rawlings A.W.: Trądzik. Diagnostyka I leczenie. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2010.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze