Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja skóry twarzy latem

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Dziecko patrzące przez okulary
Fot. panthermedia
Dziecko patrzące przez okulary
(5)

Lato to wspaniały czas sprzyjający wakacyjnym wyjazdom. To również okres dużego wyzwania dla odpowiedniej pielęgnacji naszej skóry.

Reklama

O skórę powinnyśmy dbać całym rokiem, jednak w sezonie letnim w sposób szczególny. Dlaczego? Otóż to, co latem kochamy najbardziej, czyli promienie słońca, są dla naszej skóry niezwykle niebezpieczne. Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się u kobiet już około 25. roku życia, u mężczyzn nieco później. Najbardziej na ich powstawanie są narażone osoby o suchym typie cery, jak również te, które lubią się opalać, nie stosując przy tym żadnej ochrony przeciwsłonecznej.

Promieniowanie słoneczne dzieli się na 2 typy: UVA i UVB. UVB zwiększa produkcję melaniny, która odpowiada za opaleniznę, UVA natomiast jest odpowiedzialne za uszkodzenia głębszych warstw skóry, głównie kolagenu. To właśnie ten typ promieniowania przyczynia się do znacznie przyspieszonego tworzenia zmarszczek, czyli tzw. efektu fotostarzenia. Czy można temu zapobiec? Oczywiście! Niezmiernie ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem, chroniących zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Na opakowaniu takich produktów powinno znaleźć się oznaczenia: SPF – ochrona przed UVB oraz PA – ochrona przed UVA. Im większa liczba przy oznaczeniu SPF oraz im więcej plusików przy PA, tym kosmetyk lepiej uchroni nas przed promieniowaniem. Produkty te należy nałożyć na skórę około 20 minut przed wyjściem na słońce i regularnie powtarzać jego stosowanie po około 3 godzinach lub po każdej kąpieli w morzu/ basenie. Bardzo ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że chronimy skórę nie tylko przed powstawaniem defektów kosmetycznych, ale przede wszystkim chorób skóry – w tym również nowotworów! Dla kobiet, które nie potrafią zrezygnować z czekoladowego odcienia skóry, jest alternatywa w postaci balsamów brązujących, samoopalaczy lub opalania natryskowego, które to zyskują na coraz większej popularności. Są to metody całkowicie bezpieczne w stosowaniu, często zawierają w swoim składzie również składniki pielęgnujące skórę, dzięki którym skóra nie tylko sprawia wrażenie muśniętej słońcem, ale jest także odpowiednio napięta, wygładzona, rozświetlona i nawilżona. Co do nawilżenia – niezmiernie ważne jest, by pamiętać o nawilżaniu skóry również od środka. Wypijanie płynów w ilości przynajmniej 2 litrów dziennie, ma niemały wpływ na stan naszej skóry.

Podsumowując – latem najważniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna w celu skutecznego zapobiegania powstawaniu nowotworów skóry oraz odpowiednie nawilżanie w postaci stosowania kremów nawilżających oraz wypijania adekwatnej ilości wody.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze