Zaloguj
Reklama

Fotodermatozy

Autorzy: Patrycja Nowak
Opalanie
Fot. ojoimages
Opalanie
(0)

Fotodermatozy to grupa schorzeń skóry, których czynnikiem sprawczym jest światło słoneczne (promienie UV).

Reklama

Zmiany w większości są wynikiem nadwrażliwości na nieznane antygeny, które powstają pod wpływem działania promieni światła słonecznego.

Wśród nich wyróżnia się :

  • Odczyny fototoksyczne – powstają pod wpływem związków, które zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni UV, mogą to być leki – na przykład hipotensyjne, przeciwpadaczkowe, rośliny, barwniki. Widoczne są jako pasmowate zmiany rumieniowe, określane jako berloque dermatitis.
  • Odczyny fotoalergiczne – wywołane są przez leki na przykład antybiotyki, również leki lub kosmetyki, które są stosowane na skórę. Wówczas w miejscu gdzie nałożono kosmetyk pojawiają się pod wpływem światła słonecznego zmiany rumieniowe. Zmiany zarówno fototksyczne jak i fotoalergiczne cofają się po usunięciu czynnika wywołującego.
  • Wielopostaciowe osutki świetlne – przyjmują postać rumienia lub pęcherzyków, powstają głównie na odsłoniętych częściach ciała pod wpływem promieni UV. Zwykle po raz pierwszy zmiany pojawiają się w dzieciństwie, z tendencją do nawrotów w okresach głównie wiosennych. W leczeniu można wykorzystać ochronne działanie beta-karotenu oraz próby hartowania skóry zwiększanymi dawkami promieni UV.
  • Pokrzywka świetlna – charakteryzuje się pojawianiem się bąbli pokrzywkowych w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych, zmiany pojawiają się zarówno na skórze osłoniętej i zakrytej. Leczenie sprowadza się do podawania głównie leków przeciwhistaminowych, wykorzystywana jest również metoda odczulania, polegająca na wystawianiu skóry na wzrastające dawki promieniowania UV.
  • Przewlekłe zmiany posłoneczne – typowe jest występowanie zmian o charakterze wyprysku w miejscach eksponowanych na światło słoneczne. Leczenie – głównie beta-karoten oraz stosowanie tzw. PUVA terapii celem hartowania skóry .
  • Fotodermatozy uwarunkowane genetycznie na przykład xeroderma pigmentosum
  • Choroby skóry, gdzie światło słoneczne jest czynnikiem zaostrzającym przebieg choroby, na przykład toczeń rumieniowaty

W każdym przypadku należy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry przed promieniami stosując odpowiednie preparaty o szerokim spektrum działania.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL

Reklama
(0)
Komentarze