Chroń twarz przed chłodem

Jeśli masz zaczerwienioną twarz, a skóra piecze i szczypie, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia ochronnej warstwy lipidowej. Nic dziwnego, zima słabną naturalne mechanizmy zabezpieczające skórę. Musi ona wytworzyć więcej ciepła, a przemiana materii przebiega wolniej niż w ciepłych porach roku. Gruczoły łojowe produkujące sebum natłuszczają wolniej. Przedstawiamy porady dotyczące zimowej pielęgnacji twarzy.
Spis treści:
- Nawilżenie tłustym kremem
- Podkłady w kompakcie
- Alantoina na zaczerwienioną twarz
- Kosmetyki wodoodporne
- Ochrona ust
Nawilżenie tłustym kremem
W zimowe dni skóra twarzy potrzebuje nawilżenia. Zaopatrz się więc w tłusty lub półtłusty, odżywczy krem z witaminami i filtrem promieniochronnym.
Jego zadaniem będzie uelastycznianie i uszczelnianie warstwy rogowej naskórka, zapewniające odpowiednią barierę ochronną. Przed każdym wyjściem na zewnątrz nie zapomnij się nim posmarować.
Podkłady w kompakcie
Gdy pojawiają się minusowe temperatury pożegnaj się z lekkimi i płynnymi podkładami. Dobrze sprawdzą się wtedy podkłady w kompakcie, bo zawierają mniej wody oraz więcej pigmentów, dzięki czemu są bardziej trwałe. Puder stosuj jedynie do wykończenia makijażu. Nadmiar kosmetyku może wysuszyć skórę i przyczynić się do efektu maski.
Alantoina na zaczerwienioną twarz
Jeśli doszło do podrażnienia, lepiej zrezygnuj z kosmetyków z retinolem. Kup krem do cery alergicznej i wrażliwej, zawierający alantoinę. Złagodzi ona podrażnienia i nie wysuszy skóry. Stosuj preparat też na noc.
Kosmetyki wodoodporne
Kiedy pada deszcz lub śnieg, łatwo o rozmazanie makijażu. Dzięki preparatom wodoodpornym, zwłaszcza tuszowi i kredce do oczu, unikniesz spłynięcia kosmetyków.
Ochrona ust
Usta poddane ekstremalnym warunkom mają tendencje do wysuszania i pękania. Dlatego powinno się stosować ochronną pomadkę w sztyfcie na bazie wazeliny i gliceryny. Można stosować błyszczyki, które nawilżą spierzchnięte wargi. Jeśli malujemy wargi kosmetykiem kolorowym, najlepiej wybrać szminkę na bazie wosku.