Zaloguj
Reklama

Infekcje grzybicze

Przeglądaj w kategorii Infekcje grzybicze:
Reklama

Infekcje grzybicze to coraz częściej obserwowana dolegliwość zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Infekcją grzybiczą łatwo się zarazić, zdarza się, że często nawracają, a w dodatku są mylone z innymi chorobami.

Za głównego winowajcę infekcji grzybiczych uznaje się przede wszystkim niewłaściwą pielęgnację - niedostateczną bądź nadmierną higienę, która przyczynia się do rozwoju grzybicy.

Grzybica stóp, grzybica paznokci, grzybica kącików ust, błon śluzowych czy skóry - to najczęściej występujące u ludzi infekcje. Grzybica wywoływana jest głównie przez dermatofity (Trichophyton, Epidermophyton czy Microsporum), grzyby drożdżopodobne (Candida) i pleśnie, a okoliczności, które sprzyjają zarażeniu się patogenem, są naprawdę różne i zależą od miejsca wystąpienia infekcji grzybiczej.

Grzybica, czyli w dużym uproszczeniu grzyby lubią wilgoć i ciepło, dlatego można się nimi najszybciej zarazić w saunach, basenach, pod prysznicem czy przebieralniach, ale też od zainfekowanych osób bądź zwierząt. Ponadto czynniki, które predysponują do zarażenia grzybicą, to między innymi zabiegi chirurgiczne, niedobór witamin czy choroby hematologiczne.

Grzybice często bagatelizuje się, uważając, że świąd i pieczenie są spowodowane wysuszeniem skóry bądź błon śluzowych. Tymczasem odpowiednio nieleczone infekcje grzybicze przybierają na sile, mogąc prowadzić do różnorakich zapaleń, pozostawiać blizny czy też nabrać charakteru martwiczego.

Objawy grzybicy zależą od miejsca jej wystąpienia. Najczęściej objawy grzybicy to pęcherzyki, grudki, zaczerwienienie skóry, zmiana koloru paznokci, łuszczenie się skóry, pieczenie oraz świąd.

Jak wygląda leczenie grzybicy? Kuracja dobierana jest w zależności od rodzaju grzybów, którymi został zakażony pacjent. Leczenie grzybicy obejmuje działania, takie jak stosowanie preparatów zewnętrznych, leków doustnych, wymianę lub dezynfekcję ręczników, grzebieni, bielizny, obuwia itd.