Zaloguj
Reklama

Kto najczęściej choruje na nowotwory skóry?

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • Nowotwory skóry. Co trzeba wiedzieć!" Opolska Fundacja Antynowotworowa, pod redakcją Janusza Patyk, 2009

Kto najczęściej choruje na nowotwory skóry?
Fot. Pantherstock
(0)

Nowotwory to grupa ponad 100 różnorodnych chorób, które mogą być zlokalizowane w różnych narządach organizmu. Nowotwory skóry najczęściej mają postać małych guzków lub nacieków, które zazwyczaj drążą w głąb tkanek, czasem krwawią lub ropieją.

Reklama

Rak skóry najczęściej dotyka osób po 60 roku życia, a w szczególności ludzi narażonych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz czynników chemicznych, np. środki ochrony roślin, pestycydy. Rolnicy, pracownicy drogowi i budowlani, ogrodnicy, osoby zajmujące się zbiorem owoców czy pracownicy polowi najczęściej chorują na nowotwory skóry.

Ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego jest znacznie większe niż w populacji ogólnej u osób, u których krewny I stopnia chorował na czerniaka, u osób o jasnej albo rudej karnacji, u ludzi posiadających liczne znamiona barwnikowe w górnej części pleców, osób które przed 20 rokiem życia wielokrotnie uległy poparzeniom słonecznym z powstaniem pęcherzy, osób które przez minimum 3 lata pracowały na otwartej powierzchni w okresie letnim, np. przy zbiorach owoców, warzyw, oraz u chorych na keratosis actinica.

Warto pamiętać o ochronie skóry, np. poprzez stosowanie kremów z filtrem UV oraz o częstych kontrolach znamion. Należy też minimalizować czas oddziaływania na skórę szkodliwych czynników.

Reklama
(0)
Komentarze