Worki pod oczami - sposoby na ich usunięcie

Wiele osób zmaga się z tzw. „workami pod oczami” - obrzęknięte oczy powodują, że twarz wygląda na postarzałą i zmęczoną. Worki pod oczami to nie tylko problem natury estetycznej (m.in. świadczący o zmęczeniu, nieprzespanej nocy, mało higienicznemu trybowi życia, paleniu), ale również może oznaczać objaw choroby (m.in. niedoczynność tarczycy, schorzenia nerek i nadnerczy). Warunkiem skutecznego zlikwidowania przypadłości jest ustalenie przyczyny jej powstania.
Nieestetyczne worki pod oczami można tuszować m.in. odpowiednim makijażem - korektor plus rozświetlacz do oczu (obrzęk stanie się mniej widoczny, gdy rozświetlacz nałoży się przy wewnętrznych kącikach oczu). Najlepiej jest jednak problem usunąć. Z pomocą przychodzą zabiegi kosmetyczne oraz medycyna estetyczna.
Worki pod oczami, czyli…
Worki pod oczami tworzą się na skutek wielu czynników etiologicznych. Ich występowanie najczęściej uwarunkowane jest genetycznie. Pojawiają się również w wyniku starzenia (wraz z wiekiem spada napięcie mięśnia okrężnego oka).
Ważne! Worki pod oczami to przede wszystkim symptom zatrzymania wody w organizmie. Do procesu tego typu dochodzi w wyniku wielu poważnych schorzeń nerek nadnerczy, zaburzeń krążenia.
Do przyczyn powstawania zalicza się m.in.
- stan skóry (cienka skóra w okolicach oczu),
- powierzchowne położenie naczyń krwionośnych w okolicach oczu,
- przebarwienia pozapalne po atopowym zapaleniu skóry,
- nieodpowiednia dieta (bogata w sól),
- alergia (kontaktowe zapalenie skóry),
- nadmierne korzystanie z używek (alkohol, papierosy),
- nieregularna pigmentacja skóry.
Worki pod oczami często utożsamia się z sińcami i cieniami, które także występują pod oczami. Jest to mylne rozumienie, ponieważ wszystkie te przypadłości mają różną przyczynowość:
Worki - to sygnał od organizmu o chorobie ustrojowej.
Sińce - są uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi, powstałymi na skutek jakości skóry, jak i stanu naczyń krwionośnych.
Cienie - to efekt pocienienia skóry w okolicach oczu bądź wynik urazów mechanicznych skóry.
Ważne! Jeżeli problem worków pod oczami się utrzymuje bądź ulega nasileniu - należy udać się do lekarza.
Sposoby likwidacji - zabiegi
Celem uniknięcia problemu występowania worków, jak i łagodzenia efektów, gdy już się pojawią, należy przestrzegać pewnych zasad:
- wykluczyć z diety spożywanie nadmiernych ilości soli oraz alkoholu,
- nie używać tłustych i ciężkich kremów,
- nie brać gorących kąpieli (wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i może nasilić objawy),
- stosować z umiarem kosmetyki zawierające alfa - hydroksykwasy (m.in. glikowy), oraz beta - hydroksykwasy (salicylowy). Mogą one powodować podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu.
Do sposobów łagodzenia objawów zalicza się:
- przyłożenie do oka zimnej łyżeczki,
- kompresy z herbaty (torebeczki zaparzonej herbaty po uprzednim ostudzeniu, przyłożyć do oka na ok. 10 minut),
- kompres z plastrów ogórka,
- masaż kostką lodu wokoło oczu,
- kremy pod oczy zawierające kofeinę, ekstrakt z kasztanowca bądź ostrokrzewu.
Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się worków pod oczami są specjalistyczne zabiegi, do których należą:
Drenaż limfatyczny - jest to masaż, polegający na wykonywaniu specjalistycznych ruchów pompujących, mających na celu poprawienie przepływu płynów łącznotkankowych oraz limfy. Zabieg powinien być wykonywany kilkakrotnie, aby efekt był widoczny i długotrwały.
Lipoliza iniekcyjna - to bezinwazyjna metoda usuwania tłuszczu z różnych części ciała, w tym także tłuszczu z worków pod oczami. Zabieg polega na rozpuszczeniu tkanki tłuszczowej od wewnątrz.
Za pomocą cienkiej igły wstrzykuje się w odtłuszczone miejsca mieszaniny dwóch substancji (fosfatydylcholiny i deoksycholatu). Dochodzi do procesu lipodestrukcji - zaaplikowany preparat rozpuszcza komórki tłuszczowe, które zastępowane są tkanką włóknistą. Efektem jest obkurczenie się skóry w obrębie ostrzykniętego obszaru. Zbędny tłuszcz transportowany jest do wątroby, po czym usuwany z organizmu w procesach metabolicznych.
Co do skutków ubocznych - miejsca po ukłuciach są zaczerwienione i opuchnięte. Mogą pojawić się zasinienia, które schodzą po około dwóch tygodniach. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym (trwa 30 - 50 minut).
Ilość zabiegów zależy od ilości tkanki tłuszczowej. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.
fot. panthermedia
Lipoliza laserowa - polega na usuwaniu tłuszczu z worków pod oczami, za pomocą selektywnego działania promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe.
Światło lasera wprowadzane jest bardzo cienkim wenflonem, który lekarz wbija w skórę. Laser rozpuszcza komórki tłuszczowe i podobnie jak ma to miejsce w przypadku lipolizy iniekcyjnej, rozpuszczony tłuszcz wędruje to wątroby, gdzie zostaje rozłożony i następnie wydalony.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (trwa 30 - 50 minut).
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.nazdrowiesposob.com/worki-pod-oczami/
- zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,107103,14398247,Worki_pod_oczami__niekoniecznie_objaw_zmeczenia.html
- www.natemat.pl/118467,worki-pod-oczami-uwazaj-bo-to-niekoniecznie-objaw-zmeczenia
- wylecz.to/pl/choroby/okulistyka/obrzeki-pod-oczami-jakie-sa-przyczyny-obrzekow-pod-oczami.html
- www.przelom.pl/17557-metody-usuwania-workow-pod-oczami.html
- www.czasnazmiane.pl/artykuly/Chirurgia_plastyczna/Worki_pod_oczami___ogolna_charakterystyka_metod_korekty_workow_tluszczowych_pod_oczami_.html
- www.klinikamiracki.pl/zabieg/nici-liftingujace-princess-lift/