Zaloguj
Reklama

Znamiona skórne - czy mogą one samoistnie znikać?

Badanie znamion
Fot. Panthermedia
Badanie znamion
(0)

Lekarze nie od dziś mówią swoim pacjentom, że wszelkie znamiona, które są obecne na ich skórze, powinny podlegać obserwacji. Wiadomo, że budzić niepokój może powiększanie się zmiany skórnej czy zmienianie się jej koloru. Co jednak zrobić wtedy, kiedy znamię… całkowicie znika?

Reklama

Znamiona, które obecne są na ludzkiej skórze, w trakcie życia mogą się zmieniać. Wszelkie zaobserwowane zmiany należy odnotowywać, a najlepiej jest je skonsultować z lekarzem – znamię skórne może przecież nagle stawać się asymetryczne czy w jego okolicy może pojawiać się jakaś treść, np. w postaci krwi. Znamię może jednak i całkowicie zniknąć – czym taki stan może być spowodowany?

Otóż znamiona skórne mogą znikać np. z powodu zmian hormonalnych – jednym ze stanów, który szczególnie sprzyja takiej możliwości, jest ciąża. W organizmie zachodzą wtedy znaczące zmiany poziomów różnych hormonów – w tej sytuacji dochodzić może do tego, że jasne wcześniej znamię w czasie ciąży przybierze znacznie ciemniejszą barwę. Po rozwiązaniu sytuacja może wracać do stanu sprzed ciąży – w takim przypadku pacjentka (szczególnie, jeżeli nie odnotowała ona obecności u siebie jasnej zmiany skórnej) może być przekonana, że jej znamię po prostu zniknęło.

Jeszcze inną możliwą przyczyną zniknięcia znamienia bywają zmiany dotyczące samego tworu skórnego. Tak już po prostu bywa, że jedne znamiona ciemnieją wraz z czasem, a inne zanikają. Znamię może zniknąć również w związku z urazem części skóry, w której to twór ten się znajduje.

Czasami pacjenci są przekonani, że doszło u nich do zniknięcia znamienia, a tymczasem… znamię to mogło tak naprawdę w ogóle nigdy nie istnieć. Tak bywa chociażby w przypadku brodawek skórnych pojawiających się w związku z różnymi wirusowymi zakażeniami – bywają one mylnie uznawane za znamiona i kiedy po jakimś czasie nie ma ich na powierzchni skóry, pacjent może mieć przeświadczenie, że jego znamię zniknęło.

Dość rzadko, ale jednak, zniknięcie znamienia może być związane z procesem nowotworowym. Rozwijający się nowotwór pobudza układ odpornościowy i zdarza się sytuacja, gdzie znamię znika, a tymczasem w organizmie zachodzi rozsiew choroby nowotworowej. Ze względu na istnienie takiego rodzaju zagrożenia, z lekarzem należy skonsultować wszelkie zmiany dotyczące znamion skórnych – nie tylko ich powiększenie się czy zmianę barwy, ale i sytuację, kiedy znamię znika.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze