Zmiany skórne w czasie ciąży

Podczas ciąży organizm przechodzi wiele zmian adaptacyjnych. Celem utrzymania ciąży i umożliwienia rozwoju płodu modyfikowane są procesy zarówno metaboliczne, immunologiczne jak i hormonalne.
Ma to znaczący wpływ na skórę i błony śluzowe. Większość z tych zmian jest niemalże fizjologiczna (rozstępy skórne, naczyniaki), jednak mogą też rozwinąć się typowe dla tego okresu zmiany patologiczne.
Ciążowe zapalenie dziąseł dotyczy około 80% ciężarnych. Przebieg choroby jest zróżnicowany. Może występować niewielkie krwawienie z dziąseł, najczęściej sprowokowane. Zapalenie rumieniowe przebiega z cienkim czerwonym rąbkiem. Dziąsło przybiera malinową barwę i jest lekko obrzmiałe. W brodawkowatym przeroście brodawek dziąsła występują krwawienia a sama brodawka jest nabrzmiała. Przerost może otoczyć szyjkę zęba.
Nadziąślak ciężarnych pojawia się między 2. a 5. miesiącem ciąży. Wzrasta szybko, nie jest bolesny. Ma tendencje do krwawienia. Ustępuje po porodzie.
Ziarniniak ciężarnych objawia się dużą zmianą guzowatą. Powoduje zanik podłoża kostnego, zwiększoną ruchomość zębów i zniekształcenie twarzy. Tworzące się miejsca zatrzymywania resztek pokarmowych pogarszają stan higieny jamy ustnej.
Pemfigoid ciężarnych najczęściej występuje w II trymetrze ciąży. Często dochodzi do zaostrzenia zmian w czasie porodu i ich ustępowania po rozwiązaniu. Występują liczne wykwity grudkowe, pęcherzowe, rumieniowe lub obrzękowe. W połowie przypadków zmiany lokalizują się najpierw wokół pępka, a następnie rozprzestrzeniają się na brzuch, tułów i pośladki. Objawom towarzyszy świąd.
Liszajec opryszczkowaty charakteryzuje się występowaniem symetrycznych wykwitów rumieniowych. Zmiany są lekko nacieczone i lokalizują się głównie na fałdach skórnych i zgięciach stawowych. W miarę postępowania choroby na obrzękach pojawiają się szare lub zielonkawe krosty. Na błonie śluzowej jamy ustnej mogą pojawiać się krostki, przekształcające się w nadżerki.