Zaloguj
Reklama

Zmiany skórne u dziecka

Ojciec z dzieckiem
Fot. Panthermedia
Ojciec z dzieckiem
(0)

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, skłonna do podrażnień. Zmiany skórne mogą pojawić się wskutek działania wielu czynników: środków pielęgnacyjnych, słońca, temperatury powietrza, wilgoci czy też noszonych ubranek. Dowiedz się, czym są zmiany skórne u dzieci i jakiej wymagają pielęgnacji.

Reklama

Zmiany skórne pojawiające się u dziecka mogą być wynikiem nie tylko czynników zewnętrznych, ale także predyspozycji genetycznych i infekcji.

Przyczyny powstawania zmian skórnych u dzieci

Najczęstszym powodem pojawiającej się u malucha wysypki jest odparzenie bądź przegrzanie. Plamy na skórze mogą powstać także na skutek:

  • wypryskowego lub atopowego zapalenia skóry,
  • nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych,
  • grzybicy skóry,
  • reakcji alergicznej na pokarmy (leki),
  • infekcji wirusowej,
  • choroby zakaźnej.

Ważne! Przyczyną wyprysków może być także ząbkowanie oraz dotykanie twarzy brudnymi rękami.

Najczęstsze zmiany skórne

Najpopularniejsze wśród zmian skórnych, jakie występują u dzieci, są: potówki, prosaki, pokrzywki.

POTÓWKI – tego typu zmiany to skutek przegrzania. Potówki znikają samoistnie przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji (regularna kąpiel i dbanie, by dziecka nie przegrzać).

PROSAKI – to małe białe lub żółte grudki, które występują u niemowlaków. Powstają wskutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Znikają, kiedy niemowlę skończy 3 miesiące.

POKRZYWKA – może tworzyć się bez przyczyny (idopatyczna) bądź być skutkiem reakcji alergicznej (m.in. na pokarmy). Pokrzywce sprzyjają infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Ważne! Zarówno alergia skórna u dziecka, jak i zmiany grzybiczne wymagają interwencji specjalistycznej i leczenia farmakologicznego.  

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest schorzeniem o podłożu alergicznym  to efekt nieprawidłowej reakcji systemu immunologicznego na alergeny. Schorzenie objawia się plamami na ciele dziecka, towarzyszy temu uporczywy świąd.

Ważne! W leczeniu znaczącą rolę odgrywa farmakoterapia oraz codzienna pielęgnacja skóry.

Dziecku z atopową skórą poleca się dermokosmetyki. Skład tych produktów jest przebadany dermatologicznie, a ich formuła jest zbliżona do preparatów leczniczych.

Inne choroby skóry

Nadkażenie skóry dziecka i powstanie zmian skórnych mogą być także wynikiem chorób zakaźnych: odra, ospa wietrzna, różyczka. W takich przypadkach istotne jest dbanie o prawidłową higienę dziecka, by zmiany mogły się zagoić.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Banasiewicz-Tenerowicz A.: Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry? Oficyna Wydawnicza Impuls. Kraków 2011.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze