Zaloguj
Reklama

Zmiany skórne - czy jesteś w grupie ryzyka?

Zamyślona kobieta
Fot. panthermedia
Zamyślona kobieta
(4)

Zmiany skórne mogą przybrać charakter patologiczny i u każdego człowieka sprzyjając rozwojowi czerniaka złośliwego. Do grupy ryzyka zalicza się osoby o jasnym fototypie skóry, a także o skłonnościach wynikających z uwarunkowań genetycznych, osoby z licznymi znamionami oraz narażone na częsty kontakt z promieniowaniem UV.

Reklama

U każdego człowieka może dość do powstawania zmian skórnych oraz do rozwinięcia się jednej z najgroźniejszych zmian patologicznych jaką jest czerniak złośliwy. Warto więc zwrócić uwagę na warunki sprzyjające rozwojowi tego typu zmian. Ryzyko ich powstania jest większe u osób o jasnym fototypie czyli jasnej skórze, jasnych włosach oraz oczach, ze skłonnością do piegów oraz skórze podatnej na poparzenia słoneczne. Kolejnym warunkiem sprzyjającym są uwarunkowania genetyczne, czyli występowanie w rodzinie zmian patologicznych bądź samego czerniaka. Liczne znamiona oraz pieprzyki o nieregularnych kształtach i zabarwieniach również stwarzają lepsze warunki do rozwoju niechcianych zmian. Istotne jest również narażenie na promieniowanie UVA, które ma znaczący wpływa na rozwój czerniaka, mowa tutaj przede wszystkim o częstych wizytach w solarium. Każdą niepokojąca nas zmianę możemy skonsultować z lekarzem specjalistą oraz usunąć za pomocą dostępnych metod (jak np. za pomocą lasera czy zamrażając ją).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Uwaga na zmiany skórne! c.d.” K. Szarmach [w:] “Ekspert. Anti- Agning. Magazyn dla klientów gabinetów dermatologii i medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej, spa, wellness.” wrzesień/październik 2011 (nr 30)

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze