Zaloguj
Reklama

Zmiana barwy ust – co może za nią odpowiadać?

Pielęgnacja ust i warg
Fot. medforum
Pielęgnacja ust i warg
(0)

Typowo usta mają barwę różowawą, zdarza się jednak tak, że wargi człowieka przybierają odcień sinawy, brązowawy czy stają się one wyjątkowo blade. Jeżeli dzieje się tak rzadko i tylko przez krótki czas, to wtedy zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Inaczej jest już jednak wtedy, gdy zmiana barwy ust utrzymuje się przez dłuższy czas – może to bowiem być powiązane z sinicą, wynikać z anemii z niedoboru żelaza lub jakiejś alergii, jak i stanowić skutek uboczny zażywania przez pacjenta pewnych farmaceutyków.

Reklama

Tak jak jedni ludzie mają naturalnie jaśniejsze, a inne ciemniejsze wargi, tak ogólna zasada jest prosta: usta człowieka w prawidłowych warunkach mają barwę różowawą. Zdarzać się jednak może, że pacjent zauważy, iż jego wargi mają zdecydowanie inny odcień – zawsze należy wtedy przyjrzeć się problemowi bliżej, ponieważ zmiana barwy ust może być przejawem nawet i jakiegoś bardzo groźnego schorzenia.

Usta mogą stawać się sinawe – bywa to przejawem przemarznięcia, wtedy jednak, gdy sinawa barwa warg utrzymuje się przez dłuższy czas, świadczyć to może o sinicy. Stan ten rozwija się wtedy, gdy we krwi znajduje się niedostateczna ilość tlenu i doprowadzać do sinicy mogą m.in. choroby płuc (np. silne zapalenie płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc), jak i zaawansowana niewydolność serca czy narażenie na różne toksyczne substancje.

Zmiana barwy ust polegać może na tym, że staną się one wyjątkowo blade – tego rodzaju zmiana może być przejawem anemii. O tym, że właśnie niedokrwistość jest przyczyną bladości warg, sugerować może pojawienie się wraz z tym problemem innych jeszcze dolegliwości, takich jak np. poczucie znacznego osłabienia, zawroty głowy, bladość skóry czy przyspieszona czynność serca.

Usta mogą jednak przybierać również i żywoczerwoną barwę i stawać się wyjątkowo przesuszone. Za taki problem odpowiadać może alergia – przemawiać za tym, że zmiana barwy ust wynika właśnie z uczulenia, może występowanie wraz z nią takich dolegliwości, jak obrzęk warg czy ich świąd.

Zdarza się, że kolor ust u pacjentów zmienia się z powodu zażywania przez nich pewnych leków. Wśród preparatów, których przyjmowanie może skutkować np. hiperpigmentacją warg, wymienia się m.in. leki przeciwpsychotyczne, przeciwdrgawkowe, tetracykliny oraz środki cytotoksyczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze