Zaloguj
Reklama

Zmiana barwy ust – co może za nią odpowiadać?

Zmiana barwy ust – co może za nią odpowiadać?
Fot. medforum
(0)

Typowo usta mają barwę różowawą, zdarza się jednak tak, że wargi człowieka przybierają odcień sinawy, brązowawy czy stają się one wyjątkowo blade. Jeżeli dzieje się tak rzadko i tylko przez krótki czas, to wtedy zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Inaczej jest już jednak wtedy, gdy zmiana barwy ust utrzymuje się przez dłuższy czas – może to bowiem być powiązane z sinicą, wynikać z anemii z niedoboru żelaza lub jakiejś alergii, jak i stanowić skutek uboczny zażywania przez pacjenta pewnych farmaceutyków.

Reklama

Tak jak jedni ludzie mają naturalnie jaśniejsze, a inne ciemniejsze wargi, tak ogólna zasada jest prosta: usta człowieka w prawidłowych warunkach mają barwę różowawą. Zdarzać się jednak może, że pacjent zauważy, iż jego wargi mają zdecydowanie inny odcień – zawsze należy wtedy przyjrzeć się problemowi bliżej, ponieważ zmiana barwy ust może być przejawem nawet i jakiegoś bardzo groźnego schorzenia.

Usta mogą stawać się sinawe – bywa to przejawem przemarznięcia, wtedy jednak, gdy sinawa barwa warg utrzymuje się przez dłuższy czas, świadczyć to może o sinicy. Stan ten rozwija się wtedy, gdy we krwi znajduje się niedostateczna ilość tlenu i doprowadzać do sinicy mogą m.in. choroby płuc (np. silne zapalenie płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc), jak i zaawansowana niewydolność serca czy narażenie na różne toksyczne substancje.

Zmiana barwy ust polegać może na tym, że staną się one wyjątkowo blade – tego rodzaju zmiana może być przejawem anemii. O tym, że właśnie niedokrwistość jest przyczyną bladości warg, sugerować może pojawienie się wraz z tym problemem innych jeszcze dolegliwości, takich jak np. poczucie znacznego osłabienia, zawroty głowy, bladość skóry czy przyspieszona czynność serca.

Usta mogą jednak przybierać również i żywoczerwoną barwę i stawać się wyjątkowo przesuszone. Za taki problem odpowiadać może alergia – przemawiać za tym, że zmiana barwy ust wynika właśnie z uczulenia, może występowanie wraz z nią takich dolegliwości, jak obrzęk warg czy ich świąd.

Zdarza się, że kolor ust u pacjentów zmienia się z powodu zażywania przez nich pewnych leków. Wśród preparatów, których przyjmowanie może skutkować np. hiperpigmentacją warg, wymienia się m.in. leki przeciwpsychotyczne, przeciwdrgawkowe, tetracykliny oraz środki cytotoksyczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze