Zaloguj
Reklama

Zastosowanie probiotyków w leczeniu trądziku

Autorzy: Magdalena Owoc, On Board
Trądzik młodzieńczy
Fot. Panthermedia
Trądzik młodzieńczy
(0)

Trądzik to najczęstsza choroba skóry. Dotyczy od 80 do 100% osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Szczęśliwie, u zdecydowanej większości (85%), ma ona łagodny przebieg. Wśród przyczyn występowania tego schorzenia wymienia się wiele czynników, takich jak nadprodukcja sebum, nadmierne rogowacenie naskórka, a także powstanie stanu zapalnego. Do metod leczenia zaliczane są terapie polegające na przyjmowaniu leków i antybiotyków. Obecnie nowym rozwiązaniem stają się interwencje dotyczące stylu życia, tzn. redukcji stresu, zmiany stosowanej diety oraz suplementacji probiotyków. Wiele z tych rozwiązań wykazuje efektywność i brak skutków ubocznych.

Reklama

Probiotyki  w leczeniu trądziku

Nowym kierunkiem badań w leczeniu trądziku są także probiotyki. Obecnie wiemy, że wpływają one korzystnie na nasz organizm w wielu aspektach zdrowotnych, między innymi wspomagają leczenie biegunek, nietolerancji pokarmowych i nieswoistych chorób jelit. Usprawniają także procesy trawienne i wpływają na poprawę nastroju. Jedną z ich ważniejszych cech jest także umiejętność do redukcji nasilenia stanu zapalnego i ograniczania kolonizacji powierzchni jelit i skóry patogennymi szczepami bakteryjnymi. I właśnie ta właściwość przyczyniła się do poszukiwania ich zastosowania w chorobach skóry – wyjaśnia Katarzyna Stachurska, dietetyk.

Probiotyki w badaniach

Zastosowanie probiotyków we wsparciu terapii trądziku jest niewątpliwie nowatorskim rozwiązaniem i jak podkreślają eksperci, potrzebne są dalsze badania, by wykazać pewną skuteczność tej terapii. Okazuje się, że pacjenci, u których podczas terapii antybiotykiem, dodatkowo dołączono doustną suplementację probiotykami (Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum) osiągnęli lepsze wyniki leczenia. Spożywanie probiotyków pozwoliło na lepszą tolerancję antybiotyku, a także zastosowanie korzystnych szczepów bateryjnych przyspieszyło efekt terapeutyczny – dodaje dietetyk.

W badaniach wykazano także, że spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, naturalnie zasobnych w bakterie probiotyczne, pozwoliło na zmniejszenie zmian trądzikowych i produkcję sebum. Natomiast w badaniu, gdzie zastosowano krem z odpowiednio wyselekcjonowanymi szczepami bakterii Lactobacillus, zaobserwowano zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego i mniejsze powstawanie zmian trądzikowych.

Kolonie bakteryjne, dla których wykazano korzystny efekt w leczeniu lub wspomaganiu terapii trądziku, to: Staphylococcus, Streptococcus, Lactococcus, Lactobacillus, i Enterococcus. Jednakże w przypadku probiotyków nie tyle znajomość kolonii, ale numer konkretnego szczepu ma znaczenie w leczeniu. Jak dotąd korzystne działanie zostało wykorzystane dla szczepów takich jak: L. salivarius (LS03), Lactobacillus rhamnosus (SP1), Enterococcus faecalis (SL-5). Dla tych wybranych szczepów wykazano pozytywne działanie hamujące stan zapalny w terapii trądziku.

Obecnie trwają badania nad ustaleniem konkretnej roli probiotyków w leczeniu zaburzeń dermatologicznych, takich jak na przykład trądzik. Wiemy, że mikroorganizmy mogą oddziaływać na nas wieloma drogami. Szczepy probiotyczne, zasiedlające powierzchnię naszych jelit i skóry, zmniejszają ryzyko kolonizacji organizmu patogennymi szczepami bakteryjnymi, redukują stan zapalny i obniżają ryzyko infekcji. Dzięki temu, że biorą udział w nerwowej kontroli przewodu pokarmowego, wpływają na nasz nastrój, odczuwanie depresji i stresu. Niewątpliwe ich rola jest trudna do wyjaśnienia, ale odgrywa duże znaczenie.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze