Zaloguj
Reklama

Zapalenie mieszków włosowych

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Wysypka na twarzy
Fot. Pantherstock
Wysypka na twarzy
(5)

Zapalenie mieszka włosowego cechuje się stanem zapalnym ujścia mieszka. W dalszym przebiegu przechodzi na cały mieszek i jego otoczenie.

Reklama

Objawy to żółtawe pęcherzyki ropne. Mają trwałą, napiętą pokrywę i często są przebite włosem. Są otoczone rąbkiem zapalnym. Zmiany mogą być umiejscowione na twarzy, tułowiu lub kończynach. Mogą być rozsiane lub zgrupowane.

Wykwity powstają w ciągu kilkunastu godzin. W przypadku zajęcia całego mieszka i jego otoczenia stan zapalny jest bardziej nasilony. Przewlekłe zapalenie ropne mieszków włosowych, czyli figówka dotyka mieszków włosowych w obrębie owłosionej skóry twarzy. Objawia się krostkowymi, grudkowymi lub guzkowatymi wykwitami. Brak jest zmian w obrębie włosów, jednak dają się łatwo usunąć z powodu zniszczenia mieszków włosowych.

W następstwie długotrwałego utrzymywania się zmian w obrębie karku może dojść do wystąpienia stwardnień, przerostowych keloidowatych blizn i przetok. Jest to odmiana przewlekłego zapalenia mieszków włosowych o nazwie folliculitis scleroticans nuchae. Inną odmianą tej choroby jest też folliculitis capitis et suffodiens. Ta postać jest raczej rzadka. Występuje wyłącznie u mężczyzn. Objawy to blizny, przetoki i nieregularne łysienie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze