Zaloguj
Reklama

Zakażenie rany: po czym je rozpoznać i co mu sprzyja?

Rana na nodze
Fot. medforum
Rana na nodze
(0)

Każdemu z nas zdarza się zranić na spacerze, podczas używania noża do krojenia warzyw czy wskutek upadku na wycieczce rowerowej. Z większością ran jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, w warunkach domowych – wtedy, gdy nie są one głębokie i zanieczyszczone, nie jest raczej konieczna nawet podstawowa ich ocena przez lekarza. Zawsze jednak należy mieć na uwadze to, że każda rana może ulec zakażeniu – jakie objawy świadczyć mogą o tym problemie i co wtedy zrobić?

Reklama

U zdrowych ludzi – po pewnym czasie, zależnym chociażby od rozległości, lokalizacji oraz przyczyny rany – większość zranień całkowicie samoistnie się goi. Większość, ale nie wszystkie – część z nich ulega bowiem zakażeniu. Przyczyną tego problemu jest przede wszystkim wtargnięcie w okolice zranionych tkanek bakterii. Objawami, które mogą świadczyć o zakażeniu rany, mogą być:

  • wzmożone ucieplenie skóry w otoczeniu zranienia,
  • pojawienie się jakiejś wydzieliny w sąsiedztwie rany (zwłaszcza ropnej o kolorze zielonkawym lub żółtawym),
  • nieprzyjemny zapach zranionych tkanek,
  • zwiększona bolesność przy dotyku okolicy rany.

Najczęściej infekcji towarzyszą objawy miejscowe, zdarza się jednak i tak, że zakażenie rany prowadzi do wystąpienia u pacjenta ogólnoustrojowych dolegliwości. Takowymi mogą być bóle mięśni, dreszcze, gorączka oraz wymioty, nudności i poczucie znacznego, silnego osłabienia.

Do zakażenia rany dojść może tak naprawdę u dowolnej osoby, wymienia się jednak kilka czynników, które nasilają możliwość wystąpienia tego problemu. Mowa tutaj o:

  • osłabieniu odporności (wynikającym czy to z zakażenia wirusem HIV, czy ze stosowania środków immunosupresyjnych),
  • chorowaniu na cukrzycę,
  • zaburzeniach krążenia krwi,
  • niedoborach substancji odżywczych oraz witamin.

Powyżej podano ogólne problemy zwiększające ryzyko tego, że rana pacjenta stanie się zakażona. Wpływ na to mają jednak i pewne aspekty, które dotyczą samej rany – największe ryzyko zakażenia mają zranienia dokonane przez człowieka lub zwierzęta (szczególnie mowa tutaj o ugryzieniach), rany, w których znajdują się jakieś ciała obce oraz te, które zostały zanieczyszczone (np. ziemią).

Co należy jednak zrobić wtedy, gdy podejrzewamy, że nasza rana jest zakażona? Najbezpieczniej udać się w takiej sytuacji do lekarza – specjalista będzie w stanie ocenić chociażby to, czy konieczne do opanowania tego problemu będzie zastosowanie antybiotyków.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze