Zaloguj
Reklama

Wyzwania cery wrażliwej jesienią. Kwasy dla bardzo wymagającej skóry

Autorzy: SOLVERX
Kobieta
Fot. Panthermedia
Kobieta
(0)

Skóra atopowa, bardzo wrażliwa i trądzikowa wymaga szczególnej opieki. Suchość, świąd, stany zapalne i podrażnienie mogą towarzyszyć pacjentom każdego dnia. Poprawa komfortu życia i zwalczanie stanu zapalnego to priorytet „wrażliwców” przez cały rok. Jesienią, kiedy zmiany temperatury, sztuczne ogrzewanie i zmęczenie skóry po wakacyjnych wojażach wzmagają dyskomfort – odpowiednia pielęgnacja to absolutna podstawa. Badania kliniczne wskazują, że wyciszeniu objawów AZS sprzyjają m.in. kosmetyki z odpowiednio dobranymi kwasami.

Reklama

Jesień to szczególne wyzwanie dla skóry wrażliwej. Osoby ze skłonnością do atopii, naczynek i trądziku wskazują, że zmiany temperatury, porywy wiatru i przesuszenie cery po lecie to zestawienie czynników, które mogą zwiększać dyskomfort i skłaniać nas do jeszcze większej atencji w kontekście codziennej pielęgnacji. Eksperci wskazują także, że skutecznym partnerem w walce o złagodzenie objawów Atopowego Zapalenia Skóry, trądziku różowatego i młodzieńczego są kosmetyki opracowane na bazie kwasów. Kosmetolodzy podpowiadają, że warto sięgać po dermokosmetyki apteczne, dostępne w tzw. kanale farmaceutycznym – czyli te przygotowane specjalnie dla „wrażliwców”.

Kwas glicyryzynowy i olej z czarnuszki – dla atopików

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą cywilizacyjną o podłożu genetycznym. Objawia się dotkliwą suchością skóry, świądem, zaczerwienieniem i podrażnieniem, które mogą wzmagać się właśnie w okresie jesiennym. Jak skutecznie łagodzić objawy AZS? Eksperci wskazują na wysoką skuteczność duetu o działaniu przeciwzapalnym, czyli kwasu glicyryzynowego i oleju z czarnuszki.

Dla atopików oraz osób mających skórę bardzo wrażliwą są to składniki bezcenne mówi Agnieszka Kowalska Kwas glicyryzynowy charakteryzuje się szerokim spektrum aktywności biologicznych, w szczególności antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Z kolei ojej z czarnuszki naturalnie natłuszcza ciało, a przy tym łagodzi i wspiera skórę w regeneracji. W przypadku AZS to absolutna podstawa. Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego niezwykle łatwo „daje nam” sygnał, czy dany preparat jest dla niej właściwy. Należy uważnie ją obserwować. Badania kliniczne pokazały, że zestawienie kwasu glicyryzynowego i oleju z czarnuszki działa nadzwyczaj szybko i dobrze nawet w przypadku ostrych stanów zaostrzenia AZS – dodaje.

Wysokie stężenie kwasów pirogronowego i szikimowego – na trądzik młodzieńczy

Inną dolegliwością, która może wzmagać się po okresie letnim, a której objawy pomaga łagodzić pielęgnacja z użyciem kosmetyków na bazie kwasów – jest trądzik młodzieńczy, inaczej zwany pospolitym. Dotyka on prawie 80 proc. osób w wieku dojrzewania, czyli będących w przedziale wiekowym ok. 12- 24 lat [1]. Istnieje opinia, że „trądzik po prostu trzeba przejść” jak ospę wietrzną. Nic bardziej mylnego! Co więcej, leczenie trądziku można (i należy) skutecznie wspomagać odpowiednią pielęgnacją opartą na… kwasach!

W przypadku pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku bardzo wysoką skutecznością charakteryzują się kosmetyki na bazie kwasów i naturalnych wyciągów z ziół mówi Agnieszka Kowalska.

Kwas azelainowy – na trądzik różowaty

Podstawą skutecznego działania w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Właściwej, czyli jakiej? Tu także kosmetolodzy wskazują na bardzo wysoką skuteczność kwasów. Tym razem prym wiodą kwas laktobionowy i azelainowy, które w połączeniu z niacynamidem oraz wyciągami z ziół wspierają skórę trądzikową.

Leczenie i delikatna pielęgnacja…

…czyli duet idealny. Skóra o szczególnych potrzebach jest zwykle bardzo reaktywna. Jest to skóra, która bardzo wyraźnie „komunikuje”, które działania jej służą, a które nie wpływają pozytywnie na jej kondycję. Jak podpowiadają kosmetolodzy, kluczem do łagodzenia objawów i jak najszybszego wyleczenia w przypadku trądziku i atopowego zapalenia skóry – jest bardzo skrupulatna obserwacja reakcji skóry i dobór odpowiedniego rodzaju pielęgnacji – właśnie na bazie kwasów.

Właściwy dobór kosmetyków, zdecydowanie działanie i wytrwałość w codziennej, starannej pielęgnacji to podstawa przeciwdziałania objawom zarówno trądziku pospolitego, różowatego, jak i AZS. Wrażliwa, podatna na bodźce skóra bardzo szybko zareaguje na staranną, domową pielęgnację – podrażnienia zostaną złagodzone, zaobserwujemy normalizację koloru i zmniejszenie zmian zapalnych oraz podrażnień. Niezwykle istotne w tym przypadku jest także ukojenie i przywrócenie pacjentowi uczucia komfortumówi Agnieszka Kowalska.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze