Zaloguj
Reklama

Wyprysk skórny a świerzb – co pozwala odróżnić od siebie te schorzenia?

Alergia
Fot. Panthermedia
Alergia
(0)

Wyprysk i świerzb to dwie całkowicie odrębne jednostki z kręgu zainteresowania dermatologii, z drugiej jednak strony prowadzić mogą one do pojawiania się u chorych podobnego rodzaju dolegliwości. Leczenie tych dwóch problemów polega z kolei na stosowaniu całkowicie innego rodzaju środków – po czym więc można odróżnić, czy pacjent choruje na świerzb, czy też może jednak pojawił się u niego wyprysk?

Reklama

Swędząca wysypka, pojawianie się drobnych, ciemno zabarwionych uwypukleń na skórze oraz ogniska popękanej skóry – wymienione objawy świadczyć mogą o wielu różnych chorobach skóry, bardzo jednak podobny obraz zmian skórnych spotykany jest w przebiegu świerzbu i wyprysku skórnego. Przyczyny tych dwóch schorzeń są jednak całkowicie odmienne – świerzb jest chorobą pasożytniczą, wyprysk może zaś być wywołany przez reakcję alergiczną, kontakt skóry z jakimiś czynnikami o działaniu drażniącym czy zaburzenia krążenia krwi.

Choć świerzb i wyprysk mają cechy wspólne, wiele je też jednak dzieli – najistotniejsze jest to, że obie te choroby wymagają całkowicie odmiennego leczenia. Po czym więc można je odróżnić? Warto zwrócić uwagę chociażby na lokalizację zmian skórnych. Wyprysk obserwować można przede wszystkim w takich miejscach, jak nadgarstki, szyja, wewnętrzna powierzchnia łokcia czy dłonie oraz stopy. Zmiany spowodowane przez świerzb rozwinąć się mogą w dowolnej okolicy ciała, najbardziej typowo widoczne one bywają w obrębie rąk (przede wszystkim pomiędzy palcami), w sąsiedztwie pępka czy narządów płciowych.

W leczeniu świerzbu wykorzystywane są środki przeciwpasożytnicze, wyprysk leczy się natomiast z wykorzystaniem m.in. kortykosteroidów czy preparatów o działaniu nawilżającym i natłuszczającym skórę. Postępowanie w przypadku tych jednostek jest więc zupełnie inne, z tego powodu w razie występowania jakichkolwiek wątpliwości co do tego, jak choroba mogła wystąpić u danego pacjenta, powinien on skonsultować się z dermatologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze