Zaloguj
Reklama

Wypadanie włosów – problem Polaków

Autorzy: Wioleta Chodkowska

Źródło: Practical management of hair loss - Jerry Shapiro, Marni Wiseman, Harvey Lui, Canadian Family Physician VOL 46: JULY
Włosy
Fot. ojoimages
Włosy
(5)

Łysienie dotyka nawet 40% mężczyzn w wieku powyżej 50 roku życia. Jest to problem natury zarówno dermatologicznej jak i psychologicznej. Osoby dotknięte tym problemem często mają obniżoną samoocenę co wpływa na ich jakość życia.

Reklama

Łysienie androgenowe stanowi około 95% przypadków utraty włosów. Utrata włosów jest stopniowa. Łysienie przebiega inaczej u mężczyzn i kobiet. Tracą oni włosy w przedniej części owłosionej skóry głowy oraz jej czubka. U kobiet łysienie jest bardziej rozproszone i nasilone w części środkowo-ciemieniowej.

Zachowana jest przednia linia włosów. Łysienie telogenowe charakteryzuje się brakiem pigmentu na czubkach włosów i łatwością ich wyrwania. Może być spowodowane przez przebieg porodu, gorączkę, stres, złą dietę i leki. Wypadanie włosów może być zaobserwowane dopiero po 2-4 miesiącach od wystąpienia wywołującego czynnika. Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną dotykającą około 1,7% populacji.

Objawia się owalnymi łatami lub wieloma zlanymi łatami łysienia. W połowie przypadków objawy ustępują samoistnie po roku ale nawroty są częste. 10% przypadków to łysienie całkowite a 1% to łysienie uogólnione dotyczące wszystkich włosów na ciele.

Reklama
(5)
Komentarze