Zaloguj
Reklama

Wypadające rzęsy i brwi – co może pomóc?

Rzęsy
Fot. Shutterstock
Rzęsy
(0)

Liczne zbiegi kosmetyczne, korygowanie kształtu brwi, farbowanie, częste stosowanie mascary – to wszystko osłabia cebulki włosów, powodując, że włoski zaczynają wypadać i stopniowo się przerzedzać. Co jednak w sytuacji, kiedy problem narasta?

Reklama

Rzęsy i brwi 

Rzęsy osadzone są w powiece w strukturze znanej jako mieszek włosowy. To właśnie dzięki niej rzęsy otrzymują z krwioobiegu witaminy i składniki niezbędne do wzrostu. W mieszku włosowym znajduje się tzw. korzeń rzęsy. Rzęsy – podobnie jak włosy na głowie – w 90% składają się z białek – przede wszystkim keratyny i melaniny. Rzesy pełnią przede wszystkim funkcję ochronną – zabezpieczają przed dostaniem się do oczu pyłków, kurzu, zanieczyszczeń. Co ciekawe, rzęsy zapobiegają również tzw. ślepocie śnieżnej, czyli zjawisku oparzenia siatkówki oka na skutek nadmiernej ekspozycji na światło.

Brwi to również struktury, które zbudowane są z włosków umieszczonych w mieszku włosowym. Brwi mają za zadanie przede wszystkim pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do oczu. Włoski umiejscowione w łuku brwiowym mają również chronią oko przed promieniem UV, a także pełnią funkcję protekcyjną gałek ocznych przed wodą.

Jak dbać o rzęsy i brwi, które wypadają?

Jeśli zaobserwujesz u siebie znaczne wypadanie rzęs i brwi, rozważ konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, dermatologiem lub trychologiem. Warto zwrócić uwagę na dietę, jaką stosujesz – brak składników mineralnych wpływa na cały organizm, również na stan brwi i rzęs. Przykładowo dieta uboga w witaminy z grupy B i witaminy A może odbić się negatywnie na wyglądzie rzęs i brwi. Warto więc wziąć pod lupę to, co spożywamy, aby dobrać optymalne ilości niezbędnych mikro- i makroelementów. Również sięgnięcie po olej rycynowy może okazać się zbawcze – jego niewielką ilość (np. na szczoteczce takiej, jak stosowana przy tuszu do rzęs) można nanosić na brwi i rzęsy. Na efekty nie powinno się długo czekać. W aptekach dostępne są odżywki zagęszczające rzęsy – pozwalają na regenerację struktury rzęs, wzmocnienie i pobudzenie wzrostu. W czasie kuracji należy unikać stosowania obciążającego makijażu, zabiegów przedłużenia rzęs, laminowania rzęs i brwi czy nadmiernego modelowania kształtu brwi.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze