Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry

Fot. medforum
Pielęgnacja włosów i cery u kobiet
Jak wiadomo w skórze znajduje się wiele receptorów, w tym hormonalnych. Jej stan zależy przede wszystkim od hormonów: tarczycy, przysadki, steroidowych.
Reklama
W czasie dojrzewania dochodzi do przemijających zmian skórnych takich jak potówki, prosaki, rozrost gruczołów łojowych oraz trądzik.
Do 2. miesiąca życia hormony wytwarzane przez przedni płat przysadki występują w dużym stężeniu. W wieku ok. 8 lat stężenie gonadotropin i prolaktyny jest stosunkowo małe. W okresie dojrzewania zmiany hormonalne mają duży wpływ na zmiany skórne. Szczególną rolę pełnią androgeny, które stymulują dojrzewanie i wzrost przydatków skórnych, czyli gruczołów łojowych, potowych oraz włosy. Nadmierna produkcja łoju i potu są przyczyną powstawania łojotoku, trądziku i nieprawidłowego owłosienia. Trądzik pospolity należy do najczęstszych chorób skóry i dotyczy wszystkich grup wiekowych, jednak występowanie wykwitów trądzikowych zmniejsza się z wiekiem.
Z ciążowymi przemianami hormonalnymi wiążą się zmiany skórne na ogół w postaci zaburzeń barwnikowych, rozstępów skórnych, zmian dotyczących włosów oraz zmian naczyniowych i świądu. Zmiany barwnikowe polegają na ściemnieniu skóry w okolicach narządów płciowych, ale przeważnie cofają się po porodzie. W okolicach twarzy również mogą pojawić się przebarwienia, które nazywane są ostudą ciężarnych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry
Anita Rokowska-Waluch, Katarzyna Kałużyńska, Michał Chojnicki, Mariola Pawlaczyk
Przegląd dermatologiczny.
Kategorie ATC:
Reklama
- Tagi:
- zmiany skórne,
- hormony,
- kobieta