Zaloguj
Reklama

Wpływ zmian hormonalnych na stan skóry kobiet

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry - Anita Rokowska-Waluch, Katarzyna Kałużyńska, Michał Chojnicki, Mariola Pawlaczyk [w] Przegląd dermatologiczny 2009, 96, 205–210
Odpoczynek
Fot. medforum
Odpoczynek
(0)

Organizm kobiety w dużym stopniu podlega cyklicznym zmianom hormonalnym. Można tu wyróżnić cykl menstruacyjny, ciążę oraz menopauzę. Zachodzące zmiany mają znaczący wpływ na stan oraz funkcjonowanie skóry.

Reklama

Częstym problemem okresu dojrzewania jest łojotok owłosionej skóry głowy. Młodzież boryka się również z problemem trądziku. Zmiany dotyczą najczęściej twarzy i dekoltu.

Ich powstanie związane jest z nadmierną produkcją sebum. Kolejną dolegliwością jest nadpotliwość. Negatywnie odbija się ona na samopoczuciu nastolatków. Często błędnie wiązana jest z brakiem higieny. W ciąży bardzo zmienia się wygląd skóry. Staje się ona sucha i skłonna do podrażnień.

Mogą też występować brązowe przebarwienia, zwane ostudą. W związku z szybkimi zmianami ciała pojawiają się rozstępy. Wskutek działania hormonów wiele kobiet odnotowuje nasilenie objawów trądziku czy pojawienie się pajączków. W okresie menopauzy najczęściej występującym problemem dermatologicznym jest napadowe czerwienienie twarzy.

Rumieniowi towarzyszy pocenie się, uczucie niepokoju oraz gorąca. Powszechne jest wypadanie włosów. Na twarzy pojawiają się zmarszczki a skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. Często odnotowuje się wypadanie włosów obejmujące okolicę ciemieniową aż do tyłu głowy. Objawy starzenia się skóry można zredukować poprzez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze