Zaloguj
Reklama

Wpływ stresu na powstawanie trądziku

Autorzy: Autor: Wioleta Chodkowska
Źródło: Anita Rokowska-Waluch, Marcin Cybulski, Jakub Żurawski, Ewa Mojs, Mariola Pawlaczyk – Udział stresu w patogenezie trądziku. Przegląd Dermatologiczny 2013, 100, 154–159
Bezsilność
Fot. ojoimages
Bezsilność
(5)

Zauważono, że u pacjentów poradni dermatologicznych częściej niż w populacji ogólnej występują objawy zaburzeń psychicznych, zaburzeń zachowania i trudności w funkcjonowaniu psychologicznym.

Reklama

Pacjenci zmagają się z obniżeniem nastroju, lub nawet depresją. W większości przypadków obserwowane objawy mają związek z chorobami skóry. Najsilniej na stan psychiczny oddziałują choroby o przewlekłym przebiegu i dużym wpływie na wygląd.

W skrajnych przypadkach u chorych na dermatozy takie jak bielactwo, łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry mogą wystąpić nawet myśli samobójcze. Stres jest znaczącym czynnikiem, który zaostrza przebieg trądziku. Warto zaznaczyć, że same zmiany skórne są źródłem napięcia.

Najczęstsze psychologiczne konsekwencje choroby to:

  • lęk,
  • depresja,
  • obniżenie samooceny,
  • wycofanie z relacji społecznych
  • pogorszenie jakości życia.

W zaostrzeniu objawów trądziku główną rolę gra mechanizm nieefektywnego przetwarzania emocji w stresie. Wynika to z obecności receptorów neuropeptydowych na komórkach układu immunologicznego, oraz produkcji cytokin oddziałujących na funkcjonowanie mózgu.

Przewlekły stres powoduje wzrost i wzmożoną aktywność gruczołów łojowych.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze