Zaloguj
Reklama

Utrata włosów a RZS

Pielęgnacja włosów
Fot. panthermedia
Pielęgnacja włosów
(0)

Z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) powiązane są przede wszystkim dolegliwości związane właśnie ze stawami, takie jak ich obrzęk czy ból. Część pacjentów, którzy chorują na tę jednostkę, zauważa, że dochodzi u nich do wypadania włosów i często traktują oni ten problem jako objaw RZS. Czy rzeczywiście utrata włosów może być skutkiem tego schorzenia, czy może jednak dochodzi do tego u chorych z całkowicie innej przyczyny?

Reklama

Reumatoidalne zapalenie stawów to ogólnoustrojowa choroba autoimmunologiczna – w jej przebiegu proces chorobowy typowo obejmuje przede wszystkim stawy, u chorych występować mogą jednak i innego jeszcze rodzaju nieprawidłowości. Jedną z nich bywa utrata włosów – chorzy, którzy dostrzegą taki problem, zazwyczaj biorą go za jeden z objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Rzeczywiście tak może być, jednakże zdarza się to stosunkowo rzadko. Warto tutaj wspomnieć, że częściej występującym zjawiskiem u chorych na RZS jest znaczne zmniejszenie grubości ich włosów.

Czasami to, że pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają zmiany dotyczące owłosienia, wynika jednak z całkowicie innych niż sama ta choroba przyczyn. Otóż możliwe jest to, że utrata włosów będzie skutkiem ubocznym zażywanych przez pacjenta leków. Tego rodzaju działanie niepożądane, szczęśliwie, nie jest częste i pojawiać się może w przypadku stosowania m.in. metotreksatu, leflunomidu oraz leków biologicznych.

Co mogą zrobić pacjenci z RZS, którzy zauważą u siebie utratę lub zmniejszenie grubości włosów i którym problemy tego rodzaju bardzo doskwierają? Przede wszystkim powinni udać się oni do lekarza. Może się okazać, że będzie istniała możliwość modyfikacji leczenia RZS – leki, których działaniem ubocznym jest wypadanie włosów, czasami mogą być zastąpione preparatami, które takowego skutku nie wywierają (do takich preparatów zaliczane są np. sulfasalazyna oraz mykofenolan mofetylu).

Warto również porozmawiać ze specjalistą o ewentualnych korzyściach płynących ze stosowania różnych suplementów – dość często okazuje się bowiem tak, że wyjątkowo dobrze na stan owłosienia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów wpływa zażywanie biotyny czy kwasu foliowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze