Zaloguj
Reklama

Uszkodzenia porentgenowskie skóry

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Prześwietlenie
Fot. ojoimages
Prześwietlenie
(0)

Uszkodzenia porentgenowskie skóry to wczesne lub późne uszkodzenia wywołane promieniowaniem jonizującym.

Reklama

Nasilenie objawów zależy od dawki, jakości lampy oraz wrażliwości napromienianego miejsca. Istotny jest fakt, że dawka kumuluje się przy wielokrotnych naświetlaniach. Zauważono, że promienie miękkie bardziej uszkadzają skórę. Uszkodzeniu ulegają przeważnie naczynia i tkanka łączna.

Odczyn I stopnia występuje w kilka dni do 2 tygodni od naświetlania niewielkimi dawkami. Odczyn ten objawia się rumieniem, który cofa się po kilku tygodniach. Po rumieniu zostają przebarwienia, złuszczanie lub przejściowe wyłysienie.

Odczyn stopnia II pojawia się wcześniej niż odczyn I stopnia i związany jest z narażeniem na wyższe dawki promieniowania. Pojawiają się rumienie, obrzęki oraz pęcherze, które są bolesne. Zmiany utrzymują się przez kilka miesięcy. W okolicach owłosionych dochodzi do trwałego wyłysienia.

Odczyn III stopnia pojawia się już po kilku dniach. Występują rumienie, pęcherze oraz owrzodzenia. Zmiany mogą utrzymywać się nawet kilka lat. Wrzody są głębokie i bardzo wolno się goją.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Redakcja S. Jabłońska, S. Majewski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(0)
Komentarze