Zaloguj
Reklama

Uczulenie na substancje zapachowe w kosmetykach

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Perfumy
Fot. ojoimages
Perfumy
(5)

Szacunkowo około 95% kobiet i 75% mężczyzn ma codzienny kontakt z kosmetykami. U około 10% populacji występują niepożądane reakcje. Zazwyczaj ma to związek z ich działaniem drażniącym, rzadziej występują alergie.

Reklama

Kosmetyki możemy podzielić na pozostawiane na skórze i spłukiwane. Zawarte w pierwszej grupie kremy, perfumy etc. odpowiedzialne są za większość alergii. Najbardziej wrażliwym miejscem są powieki, fałdy pachowe oraz pachwinowe.

Ryzyko niepożądanych reakcji jest większe, jeśli kosmetyki aplikowane są na uszkodzoną skórę.

Objawy nadwrażliwości obejmują: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, pokrywkę i reakcje fotooksyczne. Zmiany zazwyczaj pojawiają się na twarzy, szyi, rękach lub w dołach pachowych. U większości chorych to właśnie substancje zapachowe są źródłem złej tolerancji kosmetyków.

Najczęściej uczulają dezodoranty. Użycie dezodorantu na zdrową skórę będzie skutkowało zapaleniem skóry dołów pachowych. Reakcja ta może objawić się nawet po kilku tygodniach po narażeniu. U 10% chorych reakcja alergiczna dotyczy środka zapachowego o nazwie Lyral. Substancja ta stosowana jest w około niemalże połowie dostępnych kosmetyków.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe - Medycyna Pracy 2004; 55 (2): 203 — 206

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze