Zaloguj
Reklama

Uczulenie na nikiel

Autorzy: Katarzyna Kurek
Swędząca skóra
Fot. pantherstock
Swędząca skóra
(5)

Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych. Uczulenie na ten metal ma około 13% społeczeństwa i występuje w większości u kobiet.

Reklama

Szeroka gama produktów zawierających nikiel sprawia, że alergia na ten rodzaj metalu staje się poważnym problemem zdrowotnym. Nikiel może wnikać do organizmu różnymi drogami, jednak najpowszechniejsza jest skóra.

Najwięcej chorych zgłasza się do dermatologa przed 25 rokiem życia. Jest to związane z noszeniem sztucznej biżuterii. Najczęstszymi obszarami alergii są płatki uszu, okolice pępka, szyi i palce u rąk. Ocieranie się przedmiotów o skórę osób uczulonych prowokuje wzrost uwalniania z nich niklu.

Zmiany alergiczne nasilają się szczególnie w okresie lata i wiosny. Alergia na nikiel najczęściej objawia się wystąpieniem wyprysku kontaktowego, ale również może występować w postaci alergicznego zapalenia spojówek, nieżytu nosa i astmy oskrzelowej.

Wchłanianie niklu z pokarmem i wodą może zaostrzać zmiany skórne występujące przy alergii na nikiel. Metal obecny jest w różnych produktach, między innymi znaleźć go można w: orzechach, roślinach strączkowych i czekoladzie.

Nikiel może również zawierać żywność konserwowana w metalowych opakowaniach i naczyń kuchennych. Alergię na nikiel można rozpoznać wykonując próby kontaktowe i doustne prowokacje roztworem jego soli.

W celu złagodzenia dolegliwości alergicznych należy unikać kontaktu z przedmiotami zawierającymi ten metal. Ważne jest również spożywanie produktów nie zawierających dużych ilości tego metalu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze