Zaloguj
Reklama

Uczulenie na detergenty

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ciało
Fot. ojoimages
Ciało
(0)

Najczęstszą przyczyną uczulenia na detergenty są stosowane w nich substancje zapachowe i konserwujące. Objawami alergii kontaktowej są przede wszystkim świąd, rumień oraz pokrzywka w miejscu kontaktu z detergentem. Towarzyszyć temu mogą kaszel, katar oraz zapalenie spojówek.

Reklama

Żeby uniknąć dokuczliwych objawów powinniśmy używać produktów nie zawierających konserwantów i substancji zapachowych oraz barwników. W razie konieczności użycia alergizującego detergentu zaleca się założenie rękawiczek lateksowych.

Warto ograniczyć ilość używanego proszku do prania i zwrócić uwagę na dokładne jego usunięcie z ubrań po praniu np. poprzez dodatkowe płukanie. Groźne mogą być również opary substancji myjących, dlatego używać ich należy w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

W przypadku wystąpienia objawów można próbować je złagodzić poprzez zażycie wapna lub leków przeciwhistaminowych. Musimy pamiętać, że dzieci są bardziej wrażliwe na działanie detergentów dlatego powinniśmy używać specjalnie przeznaczonych dla nich środków.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze