Zaloguj
Reklama

Uczulenia na sierść - objawy

Autorzy: Marcin Rokita
Odpoczynek
Fot. ojoimages
Odpoczynek
(5)

Sierść i naskórek naszych pupili to obok roztoczy kurzu domowego najważniejsza grupa alergenów całorocznych, które mogą prowadzić do rozwoju uczulenia. Jak je rozpoznać?

Reklama

Na czym polega?
nie jest reakcja alergiczna na sama sierść naszych futrzaków tylko na białka znajdujące się w komórkach skóry ślinie lub moczu. Najczęściej alergia jest wywołana przez ekspozycję na martwe płatki skóry (łupież). Każde zwierzę mające futro może być źródłem alergii domowych, ale najczęściej uczula sierść kotów, psów, gryzoni i koni.

Objawy alergii domowej i objawy spowodowane zapaleniem nosa obejmują: kichanie, katar, swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa, swędzenie nosa, podniebienia jamy ustnej lub gardła, kaszel. częste przebudzenie, oraz obrzęk skóry pod oczami.

Fot. ojoimages

Jeśli alergia zwierząca przyczynia się do astmy, mogą również wystąpić:, trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej lub ból. głośny świst lub charczenie dźwięku podczas wydechu, problemy ze snem spowodowane dusznością, kaszlem czy świszczącym oddechem.

Objawy skórne
U niektórych osób mogą również wystąpić objawy skórne. Alergiczne zapalenie skóry jest reakcja immunologiczna organizmu, która powoduje zapalenie skóry. Bezpośredni kontakt z alergenem może wywołać alergiczne zapalenie skóry i objawy, które mogą obejmować: wypukłe, czerwone plamy na skórze (pokrzywka), wypryski lub swędzenie skóry.

Kiedy do lekarza?
Niektóre objawy alergii domowych, takich jak katar nosa, kichanie, są podobne do tych z przeziębieniem. Czasami jest to trudne do ustalenia, czy masz katar lub alergie. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, możesz mieć alergię.

Jeśli objawy są nasilone - jak ciężki katar, zaburzenia snu lub świszczący oddech - skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze