Zaloguj
Reklama

Trądzik u dorosłych

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Demakijaż twarzy
Fot. ojoimages
Demakijaż twarzy
(0)

Trądzik późny jest przewlekłą chorobą zapalną dotyczącą w szczególności kobiet. W wieku dorosłym trądzik może być szczególnie frustrujący. Sposoby radzenia sobie z chorobą znane z okresu dojrzewania zazwyczaj nie działają.

Reklama

Ogólną przyczyną pojawiania się trądziku jest nadmiar sebum. U dorosłych na zwiększenie produkcji sebum wpływ mogą mieć wahania poziomu hormonów. U kobiet zazwyczaj ma to związek z cyklem menstruacyjnym, ciążą lub menopauzą. Przyczyną mogą być również tabletki antykoncepcyjne. Kobiety często mają trądzik po odstawieniu tabletek. Pigułki zawierające tylko progesteron mogą pogarszać objawy trądziku. Na postanie lub zaostrzenie zmian trądzikowych wpływ może mieć przyjmowanie leków. Blisko połowa chorych miała krewnego cierpiącego na trądzik.

Objawy trądziku nasilają się pod wpływem stresu. Zły wpływ na skórę mają również tłuste kosmetyki, najlepiej stosować te, które nie zatykają porów. Zmiany ulokowane są głównie na twarzy, najczęściej wokół ust oraz w okolicach żuchwy i podbródka. Czasami zajęte są również ramiona, klatka piersiowa i szyja. Nasilenie choroby przeważnie jest lekkie lub umiarkowane. Trądzik nie powoduje znacznego obniżenia jakości życia jednak ma wpływ na pogorszenie własnej samooceny. Trądzik późny występuje pod dwoma postaciami.

Postać zapalna cechuje się występowaniem krostek, grudek i zapalnych guzków w dolnej części twarzy. Ustępują one z pozostawieniem blizn. W postaci retencyjnej występują liczne zaskórniki, mikrotorbiele i znaczny łojotok. Ze względu na historię naturalną choroby można ją podzielić na 3 podtypy. Przetrwały trądzik późny jest kontynuacją trądziku młodzieńczego. Pierwsze objawy pierwotnego trądziku późnego występują po 25 roku życia. Nawrotowy trądzik późny występuje po kilku latach od ustąpienia trądziku młodzieńczego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze