Zaloguj
Reklama

Trądzik różowaty

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie - ANNA CZARNECKA, JOLANTA TYMICKA. Postępy Dermatologii i Alergologii XXII; 2005/3; 156–160
Twarz
Fot. medforum
Twarz
(1)

Trądzik różowaty dotyka nawet 10% populacji, zazwyczaj są to osoby od 30-60 roku życia. Mężczyźni chorują rzadziej niż kobiety.

Reklama

Choroba ma charakter przewlekły, występują okresy remisji i zaostrzeń objawów. Początkowym stadium jest postać rumieniowa. Z czasem rumień zanikający przechodzi w rumień trwały. Pojawienie się zaczerwienienia spowodowane jest wrażliwością naczyń na stres, działanie wysokich i niskich temperatur czy promieniowania UV.

Rumieniowi utrwalonemu często towarzyszą tzw. „pajączki”. Drugim stopniem jest postać grudkowo-krostkowa. Na powierzchni rumienia występują grudki i krosty. Możliwy jest obrzęk skóry objawiający się złuszczaniem i zgrubieniem skóry. Zmiany te nie pozostawiają blizn.

Postać przerostowo-naciekowa charakteryzuje się guzkami, blaszkami oraz zmianami przerostowymi. Zmiany najczęściej pojawiają się na nosie, rzadziej na czole, podbródku, małżowinach usznych lub powiekach. W postaci ocznej objawy są najczęściej obustronne. Występują teleangiektazje, czyli tzw. „pajączki”, nieregularny brzeg powie oraz zapalenie spojówek. Często objawom towarzyszy zespół suchego oka.

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(1)
Komentarze