Zaloguj
Reklama

Trądzik różowaty – wpływ metaloproteinaz

Trądzik różowaty – wpływ metaloproteinaz
Fot. ojoimages
(0)

MMP sprzyjają powstawania ziarniniaków.

Reklama

W niektórych przypadkach trądziku różowatego dochodzi do powstawania ziarniniaków – małych grudek składających się z komórek zapalnych i układu odpornościowego oraz z macierzy zewnątrzkomórkowej. Eun-So Lee z Uniwersytetu Ajou w Suwon (Korea) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania na próbkach skóry pobranej od kilkudziesięciu pacjentów z tą chorobą.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” z 4 sierpnia, obecność uczestniczących w przebudowie substancji wypełniającej przestrzeń między komórkami enzymów zwanych metaloproteinazami macierzy zewnątrzkomórkowej (matrix metalloproteinases - MMP) okazała się sprzyjać występowaniu ziarniniaków u chorych z trądzikiem różowatym. Dodatkowym czynnikiem ryzyka była nadmierna ekspozycja skóry na nadfiolet.

Przeprowadzenie dalszych badań nad produkcją i aktywacją MMP może doprowadzić do opracowania lepszych metod zapobiegania i leczenia formy trądziku różowatego charakteryzującej się występowaniem ziarniniaków.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology DOI: 10.1111/j.1468-3083.2010.03825.x

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze