Zaloguj
Reklama

Trądzik – jak zapobiegać i leczyć?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Zmiany trądzikowe na twarzy
Fot. panthermedia
Zmiany trądzikowe na twarzy
(0)

Trądzikiem pospolitym nazywamy zapalną chorobę mieszków włosowych. Występuje niezmiernie często, nawet u 90% nastolatków, jednak u większości jego przebieg jest łagodny. Niekiedy zdarza się, że rozpoczyna się późno po okresie pokwitania – około 40. roku życia.

Reklama

Wykazano, że trądzik ma podłoże genetyczne i spowodowany jest działaniem hormonów – androgenów. Powodują one nadmierne wydzielanie łoju, a przez nasilone rogowacenie skóry zwężenie otworu mieszka włosowego. Wszystko to prowadzi do blokowania porów przez zaskórniki, balonowego rozdęcia jednostek włosowo-łojowych i nadmiernego wzrostu bakterii  (głównie Propionibacterium acnes). Czynniki stanu zapalnego powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyleganie bakterii odpornościowych do porów, co doprowadza do powstania zaczerwienienia, pryszczy oraz krostek. Jeśli zawartość tych zmian dostanie się głębiej do skóry, np. na skutek rozdrapywania czy wyciskania zmian, może dojść do poważnej infekcji, a nawet powstawania blizn.

Trądzik może nasilać się podczas stresu, stosowania tłustych preparatów na skórę twarzy, przebywania w wilgotnym otoczeniu, nakładania zbyt dużej ilości makijażu i innych preparatów blokujących ujście porów.

Rozpoznanie trądziku na ogół nie sprawia trudności. Charakteryzuje go typowa lokalizacja zmian, (twarz, szyja, barki, plecy, przednia ściana klatki piersiowej, a niekiedy także owłosiona skóra głowy) oraz cechy morfologiczne, takie jak łojotok, zaskórniki, grudki, krostki, torbiele czy blizny.

Z problemem trądziku można w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza POZ, który zaproponuje adekwatne leczenie. Wśród najbardziej popularnych, a zarazem najskuteczniejszych preparatów wymienia się leki, które w swoim składzie posiadają adapalen, nadtlenek benzoilu oraz antybiotyki. Gdy leczenie okazuje się nieskuteczne (należy pamiętać, że na pierwsze efekty należy poczekać nawet 4-6 tygodni), trądzik ma postać bardzo ciężką, sprawia problemy psychologiczne lub jego przyczyny upatruje się w dysfunkcji hormonalnej, należy udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty. W tym przypadku kolejno: dermatologa, dermatologa i psychiatry oraz dermatologa i endokrynologa.

Należy pamiętać, że uciążliwy trądzik może powodować powstawanie zarówno blizn skórnych, jak i „emocjonalnych”, i w miarę możliwości powinien być skutecznie leczony. Każdy pacjent borykający się z problemami skórnymi powinien pamiętać, że podstawowym zaleceniem jest unikanie wyciskania i rozdrapywania zmian, w przypadku nakładania makijażu wybranie odpowiednich (lżejszych bądź aptecznych preparatów) oraz stosowanie oddzielnego ręcznika do higieny twarzy. Warto także zgłosić się z trądzikiem do lekarza, bo może okazać się, że jego wyleczenie będzie proste i szybkie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Nast A., Dréno B., Bettoli V. et al.: European evidence based (S3) guidelines for the treatment of acne. „The Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” 2012, no. 26, suppl. 1, pp. 1-29.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze