Zaloguj
Reklama

Trądzik - jak z nim walczyć?

Twarz
Fot. medforum
Twarz
(0)

Gdy wszystkie domowe sposoby na trądzik zawodzą - udaj się do specjalisty.

Reklama

Trądzik to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych osób w różnym wieku. Najczęściej objawia się on wypryskami, zaskórnikami lub rozległymi ropnymi zmianami skórnymi.

Najczęściej trądzik występuje na twarzy - jednak może pojawić się także na ramionach, plecach, klatce piersiowej. Jego leczenie wymaga czasu.

Jeśli sami chcemy spróbować pokonać tę nieprzyjemną dolegliwość, powinniśmy się zaopatrzyć w produkty, które zawierają następujące składniki:

- nadtlenek benzoilu - ma działanie antybakteryjne, zmniejsza liczbę zaskórników oraz zapalnych wykwitów na skórze
- rezorcyna - hamuje wydzielanie łoju, usuwa przebarwienia
- siarka - działa bakteriobójczo i grzybobójczo
- retin-A - pomaga odblokować pory
- kwas salicylowy - ma działanie złuszczające, przeciwzapalne, odkażające
- kwas azealinowy - działa przeciwbakteryjnie

Czasami jednak domowe sposoby nie wystarczają. Jeśli samodzielnie wypróbujemy większość dostępnych na rynku kosmetyków i efekt nie będzie zadowalający - musimy się zastanowić, jakie kroki podjąć.

W przypadku nasilonego przebiegu trądziku należy wybrać się do dermatologa. Może on przepisać antybiotyk do stosowania doustnego lub miejscowego. Antybiotyki zmniejszają stan zapalny i zwalczają wzrost bakterii. Najczęściej stosuje się erytromycynę i tetracyklinę. W przypadku pojawienia się torbieli, lekarz może zalecić iniekcje z kortykosteroidów.

W leczeniu trądziku trzeba być konsekwentnym i cierpliwym. Gdy zawiodą domowe sposoby, warto udać się do dermatologa po fachową pomoc.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • sposobynatradzik.com

Reklama
(0)
Komentarze