Zaloguj
Reklama

Trądzik, izotretynoina, skutki uboczne

Trądzik, izotretynoina, skutki uboczne
Fot. ojoimages
(5)

Badania nie potwierdzają, że izotretynoina wywołuje depresję i choroby jelit.

Reklama

W leczeniu wielu odmian trądziku stosowany jest związek chemiczny o nazwie izotretynoina. Kierowane przez Wiliama D. Jamesa Towarzystwo Amerykańskiej Akademii Dermatologii (American Academy of Dermatology Association - AADA)opublikowało niedawno uaktualnienie swojego stanowiska odnośnie skutków stosowania tego leku.

Wbrew wcześniejszy sugestiom nie udało się jak dotąd udało się jak dotąd udowodnić, że izotretynoina wywołuje objawy lęku i depresji. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku omawianego leku i nieswoistych zapaleń jelit (inflammatory bowel disease IBD), których głównymi formami są: choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

AADA jest przeciwne zarówno sprzedaży bez recepty jak i bezpłatnemu przekazywaniu przez Internet izotretynoiny, ponieważ tylko lekarz może dokonać kompetentnej oceny, czy spodziewane korzyści ze stosowania tego lekarstwa przewyższają ryzyko skutków ubocznych jak krwawienia z nosa, łysienie plackowate, zapalenie spojówek czy bóle głowy, mięsni, stawów i pleców.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze