Zaloguj
Reklama

Trądzik a witamina D – poznaj związek!

Problemy skórne u mężczyzny
Fot. pantherstock
Problemy skórne u mężczyzny
(0)

Od dawna tak naprawdę znane jest to, że niedobór witaminy D zwiększać może ryzyko m.in. osteoporozy, wpływać negatywnie na stan zębów czy osłabiać czynność układu odpornościowego. Substancję tę powiązuje się jednak z wieloma jeszcze innymi problemami zdrowotnymi – spora część naukowców przygląda się zależnościom pomiędzy witaminą D a trądzikiem.

Reklama

Trądzik to problem, który pojawić się może u dowolnego człowieka, najczęściej jednak borykają się z nim nastolatkowie, przedstawiciele płci męskiej oraz osoby przyjmujące środki z grupy androgenów. Związane z nim zmiany skórne zazwyczaj samoistnie ustępują, zdarzają się jednak sytuacje, gdzie zmiany trądzikowe ulegają zakażeniu, czego skutkiem mogą być nieestetyczne blizny. To właśnie ze względu na chociażby takie ryzyko poszukiwane są różne metody leczenia trądziku, jak i analizowane są potencjalne przyczyny tego problemu.

Od dłuższego czasu uwagę wielu badaczy przykuwa to, czy z trądzikiem może mieć związek witamina D. Dotychczas przeprowadzono już pewne badania, których wyniki wskazują na istnienie pewnej zależności pomiędzy problemem skórnym a właśnie witaminą D. Jako przykład można tutaj podać badania z 2016 roku, w których stwierdzono, że wśród osób bez trądziku niedobór witaminy D występował u 23% z nich, z kolei wśród pacjentów zmagających się z trądzikiem niedobór tej substancji miało aż 49% z nich. W innym badaniu, przeprowadzonym w 2014 roku, stwierdzono, że pacjenci z trądzikiem mieli zdecydowanie niższe stężenia witaminy D we krwi od osób cieszących się skórą pozbawioną zmian.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, zastanowić się można, czy w związku z tym możliwe byłoby wykorzystywanie suplementacji witaminy D w leczeniu trądziku. W tym momencie trudno jednak byłoby formułować takie zalecenia – otóż tak jak niedobór witaminy D może nasilać ryzyko trądziku, tak już nie jest jasne, w jakim mechanizmie miałby on doprowadzać do pojawiania się zmian skórnych. Ostateczna konkluzja jest taka, że biorąc pod uwagę wszystkie możliwe następstwa niedoboru witaminy D w organizmie, najprościej jest zwyczajnie dbać o jej prawidłowy poziom.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze