Zaloguj
Reklama

Torbiel skórzasta oczodołu i sposoby jej usunięcia

Oko
Fot. ojoimages
Oko
(0)

Torbiel skórzasta oczodołu to rodzaj łagodnego guza, który powstaje na skutek nieprawidłowego dzielenia się komórek. Czy jest groźny? 

Reklama

Torbiel skórzasta oczodołu to rodzaj łagodnego guza wrodzonego, którego przyczyną powstawania są nieprawidłowe podziały komórkowe w trakcie embriogenezy. Torbiel skórzasta oczodołu najczęściej pojawia się u dzieci a uwidacznia się jako niewielkich rozmiarów guzek, który może uwypuklić się w okolicy powieki. Co ważne, torbiel może również zawierać w sobie gruczoły (łojowy czy potowy) a także cebulki włosowe.

W czasie wizyty lekarskiej oceniana jest wielkość guza oraz na podstawie badania fizykalnego - jego struktura. Lekarz ocenia, czy guz można „przesuwać” pod skorą. Z pewnością padnie pytanie o to, czy guz sprawia ból. Ocenie podlega również wpływ guza na szparę powieki, możliwość jej zamykania. Ważne jest również przeprowadzenie badania okulistycznego wraz z pomiarem ciśnienia w gałce ocznej.

Leczenie torbieli skórzastej polega na jej chirurgicznym wytłuszczeniu czyli usunięciu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu a usunięta torbiela trafia do badania histopatologicznego. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest długotrwała, rana po usunięciu torbieli zarasta się stosunkowo szybko i bezproblemowo.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Shields J.A. i wsp. Orbital cysts of childhood--classification, clinical features, and management

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze