Zaloguj
Reklama

Torbiel łojowa skóry (kaszak) – poznaj sposoby leczenia

Usuwanie blizny
Fot. Panthermedia
Usuwanie blizny
(0)

Zmiana w obrębie mieszka włosowego i gruczołu łojowego pojawia się nagle. Rosnąca kulka wypełniona jest masą łojową i rogową. Jak usuwać kaszaki? Gdzie zgłosić się po pomoc?

Reklama

Torbiel łojowa

Torbiel łojowa, czyli znany kaszak, to uwypuklenie w rejonie mieszka włosowego lub gruczołu łojowego, które ma od kilku do kilkunastu milimetrów. Może pojawić się na twarzy, skórze głowy, płatku ucha. Kaszak stopniowo rośnie, tworząc twardą „kulkę”, która zmienia barwę z białej na żółtą. Kaszaki przybierają dwie formy – tzw. kaszaków prawdziwych, których powstawanie uwarunkowane jest genetycznie, a także kaszaków rzekomych. Te pierwsze rozwijają się w wyniku wnikania w głąb skóry komórek, które w przypadku prawidłowo rozwiniętej skóry znajdują się na jej powierzchni. Kaszaki rzekome powstają na skutek zaczopowania gruczołu łojowego. Kaszaki początkowo nie są bolesne, ale wraz z rozwojem mogą powodować ból i dyskomfort.

Przyczyny powstawania torbieli łojowych

Główną przyczyną rozwoju kaszaków jest zatkanie ujść mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Zdarza się, że nadmierne używanie kosmetyków zawierających w swoim składzie silikony „zapycha” gruczoły, przyczyniając się do powstawania kaszaków. Wśród dodatkowych czynników przyczyniających się do ich powstawania zalicza się:

  • nieprawidłową higienę osobistą,
  • zakażenie wirusem HPV,
  • zaburzenia pracy gruczołów łojowych np. w okresie dojrzewania,
  • defekty mieszków włosowych,
  • uszkodzenia skóry, otarcia, operacje,
  • intensywną ekspozycję skóry na promieniowanie UV.

Usuwanie kaszaków

W przypadku zauważenia zmiany najlepiej udać się do lekarza. W badaniu fizykalnym lekarz oceni, czy mamy do czynienia z torbielą łojową czy z podobnie wyglądającym nerwowłókniakiem, ropniem czy tłuszczakiem. Usuwanie kaszaka w domu poprzez wyciskanie nie jest dobrym pomysłem – kaszak umiejscowiony jest w głębokich warstwach skóry, uciskanie i wyciskanie może spowodować powstanie blizny. Kaszaki mogą same pęknąć, jednak w większości przypadków niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem, który np. wykona nakłucie torbieli. Inną metodą jest krioterapia (wymrażanie), metoda jest nieinwazyjna i bezbolesna. Zdarza się, że wokół torbieli rozwija się stan zapalny. W takim przypadku lekarz może przepisać antybiotyki – po kuracji, trwającej nawet sześć tygodni, kaszak zostaje usunięty. W przypadku torbieli łojowych powstających we wrażliwych miejscach możliwe jest usuwanie ich za pomocą lasera z wykorzystaniem dwutlenku węgla. Kaszaki nie są groźne dla zdrowia i życia, powodują jednak dyskomfort. Pamiętajmy, aby w domu pod żadnym pozorem samodzielnie nie nacinać i nie nakłuwać torbieli łojowej, ponieważ możemy doprowadzić do zakażenia!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze